Ve světě se Vánoce slaví 25. prosince. Proč jsme u nás o den napřed?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce
Zdroj: Shutterstock

Už děti na základní škole se během lekcí angličtiny učí, že ve Velké Británii nebo v USA Santa Claus nosí dárky v noci z 24. na 25. prosince. Dárky si tak tamní děti otevírají o den později než u nás. A podobně je tomu i ve zbytku světa. Proč u nás slavíme Vánoce o den dříve?

24. prosinec je dnem, kdy končí advent. Hned po něm následuje nejdůležitější vánoční svátek. U nás tak ve skutečnosti máme Vánoce ve chvíli, kdy vlastně oficiálně ještě ani nezačaly, uvádí Retro inStory.

Nejistá tradice

Narození Ježíše Krista připadá na 25. prosince. Ačkoli v Bibli se podle webu Pro ženy nic podobného nepíše a přesný den je prakticky nezjistitelný. Ve většině zemí se 24. pořádají velké hody, ty pravé oslavy ale nastávají až následující den.

Večer před prvním svátkem vánočním by měl být zasvěcen právě přípravám na tento velký moment. Lidé by měli strávit čas především nočním bděním, modlitbami a natěšeným čekáním. I proto se Vánocím v Německu říká Weihnachten, což v překladu do češtiny znamená svatá noc.

Proč slavíme svátek o den dřív?

Zatímco jinde ve světě se děti na dárky teprve připravují, u nás už je mají rozbalené. Vánoce slavíme s koncem adventu. Jde o pozůstatek dob minulých, kdy den nezačínal půlnocí, ale soumrakem předchozího dne, vysvětluje web Lidovky.

Ačkoli je tato naše tradice v nesouladu s velkou částí světa, je u nás už natolik zažitá, že budeme pravděpodobně už navždy považovat 24. prosinec za nejdůležitější den Vánoc. A to i přesto, že daleko významnější jsou následující dva svátky.

Během těch se u nás obvykle navštěvují příbuzní, předávají se dárky vzdálenějším členům rodiny a tráví se čas s těmi, se kterými se po celý rok nemáme možnost vidět. Svým způsobem jsou tak i pro nás tyto dny velmi podstatné.

Zdroj: Lidovky, Novinky, Retro inStory, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články