Vánoce před rokem 1989: Na brambory se stály fronty, salát ale nesměl chybět na žádném stole

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce
Zdroj: Shutterstock

Dnes se chytáme za hlavu, když je před Vánoci v obchodech příliš mnoho lidí, kteří nakupují na poslední chvíli. Kdysi dávno se ale na brambory před svátky stály i hodinové fronty. Jak se slavilo před rokem 1989 a jaká jídla se tehdy objevovala na svátečním stole?

Některé věci se nezměnily. V roce 2019 například server iDNES uvedl, že podle průzkumů lidé tehdy i dnes chtějí trávit svátky především s rodinou. V mnoha ohledech jsou ale Vánoce jiné než před lety.

Méně cukroví, jiné dárky

Jak uvádí web Žena in, cukroví k Vánocům patřilo neodmyslitelně už před lety. Dokonce se tehdy peklo daleko více druhů než dnes. V každé rodině bylo zvykem mít na stole minimálně 10 typů různého cukroví. Dnes je to okolo pěti.

Změnily se také výrazně dárky, které dáváme svým blízkým. Před rokem 1989 naděloval Ježíšek hlavně hračky, lyže nebo podomácku upletené čepice a svetry. Až po revoluci dostali Češi možnost nakupovat například knihy.

A později si lidé oblíbili nakupování produktů dovezených ze Západu, které byly do té doby nedostupné. Dnes patří k nejoblíbenějším dárkům kosmetika a elektronika, které se tehdy nedávaly téměř vůbec.

Salát je stále klasika

Štědrovečerní tabule se změnila především v tom, že dnes je bohatší a lidé více experimentují. Klasikou je dnes bramborový salát, který nesměl na stole chybět ani tehdy.

„Češi vždy byli a jsou národem bramborového salátu. Jediný správný je samozřejmě ten ‚originální‘, který si každý připravuje podle rodinného receptu,“ řekl před čtyřmi lety pro server Žena in Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco ČR.

Doplnil, že bez něj si podle průzkumů nedovede Vánoce představit 87,2 % lidí. Před rokem 1989 to bylo jen nepatrně méně, konkrétně 86,5 %. Daleko více lidí ale dříve jedlo rybí polévku, kterou dnes nahrazuje často obyčejný kuřecí vývar.

Problémem byly dříve podle webu Vitalia především fronty, které se stály nejen na brambory, ale také na ovoce. Oblíbené byly například mandarinky, na které lidé čekali údajně i hodiny.

Co naopak dnes hodně upadá, jsou čokoládové vánoční kolekce. Ty se tehdy kupovaly ve velkém a nesměly chybět na žádném stromečku. V současné době je ale vyhledává stále méně a méně lidí.

Zdroj: Žena in, Seznam Zprávy, Reflex, iDNES, Vitalia

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články