Už v březnu je na zahradě plno práce. Vaši pozornost vyžadují ovocné stromy, zelenina i trávník

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jarni zahrada
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli po ránu nás ještě stále může zaskočit namrzlý trávník, příroda se už po zimě probudila k životu. Březen je obdobím, kdy by měl člověk začít mít starosti o svou zahrádku. Poradíme vám, jak v současné době vše kolem domu připravit na zahrádkářskou sezonu.

Mrazy ubývají, květiny pomalu rozkvétají a k životu se probouzejí i zvířata. Řada rostlin vyžaduje v tomto měsíci vaši péči, aby se po zimě dokázala probrat. U dalších pak vhodným zacházením pomůžete jejich růstu v následujících týdnech.

Hnojení a prořezávání stromů

Jako první vyžadují po zimě péči ovocné stromy. Jde především o hrušně a jabloně. Naopak třeba švestky či meruňky je vhodnější ořezávat až v době jejich rašení, píše Sunday Gardener.

Kromě prořezání je třeba také rostliny pohnojit. Na lehčích písčitých půdách je třeba ovocné stromy hnojit každý rok, na těžších půdách nicméně stačí tuto činnost opakovat každý třetí rok.

V březnu je také ideální ovocné stromy a keře vysazovat. Nezapomeňte ani o péči, která zabrání škůdcům v jejich zničení, připomíná RHS. Zkontrolujte dobře keře maliníků či ostružiníků a napadené větve ostříhejte. S teplejším počasím se totiž škůdci začnou brzy velmi rychle množit.

Výsev zeleniny

Už začátek března je vhodný pro výsev některých druhů zeleniny. Jde především o papriky a brokolici. Do květináčů a truhlíků za okno či na balkon dejte rajčata.

Za příznivých podmínek můžete začít také s výsadbou rostlin v pařeništi. Jde především o karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet můžete také předpěstovaný raný salát. Ke konci měsíce pak lze pokračovat také s hrachem, koprem, cibulí a česnekem.

Péče o trávník

V neposlední řadě je třeba s přicházejícím jarem myslet na úpravu trávníku. V případě, že je zamechovaný, pomůže hnojivo s vysokým obsahem minerálů. Tuto funkci může zastat i obyčejné vápno, radí Thompson & Morgan.

Trávník provzdušněte tak, že do něj budete zapichovat vidle a mírně ho nadzvedávat. Zahradu pak nezapomeňte pravidelně zalévat, aby měla tráva možnost rašit a na jaře či začátkem léta váš pozemek pokrýval nádherný zelený koberec.

Zdroj: RHS, Gardener’s World, Thompson & Morgan, Sunday Gardener

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články