Upleťte si letos pomlázku sami. Jde to z šesti, osmi i devíti proutků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pomlazka
Zdroj: Shutterstock

Pomlázku známe všichni. Celá řada z nás si ji ale na Velikonoce kupuje. Uplést ji není až tak náročné, přesto se to ale na první pokus nemusí podařit každému. Chcete letos pomlázku svým dětem doma uplést? Poradíme, jak na to.

Na pomlázku sice před Velikonocemi narazíte v každém obchodě, pokud si ji ale uděláte doma, budete z ní mít daleko větší radost. Existuje hned několik způsobů, jak na ni.

Pomlázka ze šesti prutů

Nejprve svažte pruty na jedné straně k sobě. Rozdělte je na dvě části po třech. Uchopte prut nejvíce vpravo a přehoďte ho vrchem mezi první a druhý prut. Spodem ho pak přetáhněte zpět na pravou stranu. Bude nyní zastávat pozici prutu čtvrtého.

Následně vezměte prut nejvíce nalevo a dejte ho vrchem mezi pátý a šestý prut. Spodem ho pak vraťte na pozici doleva, kde bude zastávat prut třetí. Takto postupujte, dokud nedokončíte celou pomlázku.

Pomlázka z osmi prutů

Osm prutů svažte a opět je rozdělte na dvě poloviny, tentokrát po čtyřech. Vezměte prut nejvíce napravo a vrchem ho dejte mezi druhý a třetí prut vlevo. Spodem ho přetáhněte zpět doprava. To samé udělejte z druhé strany a pokračujte, dokud nebude pomlázka hotová.

Pomlázka z devíti prutů

Pruty svažte k sobě provázkem. Proutky si rozdělte po čtyřech na každou stranu a poslední devátý si nechte uprostřed. Bude se střídavě oplétat kolem prutů na obou stranách.

Krajní prut z pravé strany obtočte středovým prutem a zadem ho vraťte dopředu. Potom vezměte prut z levé strany a udělejte to samé. Další proutek bude opět z pravé strany a stejným způsobem, tedy zezadu dopředu, jej obtočíte kolem středového.

Stejný postup opakujte až do konce. Vznikne vám tak originální pomlázka, která se svým tvarem na první pohled od ostatních liší. Pomlázky se dají plést i z více proutků, pokud si troufnete, vyzkoušet můžete třeba i tu z dvanácti.

Zdroj: YouTube, Český kutil, Pro Ženy, Šedesátka, Deník, Český rozhlas Liberec

Auor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články