Uklízejte jako Japonky: Vědí moc dobře, jak efektivně vylepšit domov. Naučte se jejich pravidla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Japonka uklid
Zdroj: Shutterstock

Japonská kultura je zcela odlišná od té naší. Mnohému se ale od tamních obyvatel můžeme učit. Například styl úklidu Japonek je efektivní. Mají několik pravidel, která bezpodmínečně dodržují. Naučte se je i vy. Úklid své domácnosti mnohonásobně zefektivníte.

Japonky mají pro jednu ze svých uklízecích metod pojmenování. Oosouji je typ úklidu, při kterém ve svém domově uvolníte spoustu místa a zbavíte se nepotřebných věcí, popisuje server Decor Tips.

Nejen že budete mít doma čisto, navíc ještě zamezíte tomu, aby se vám tam často dělal v místnostech nepořádek. Budete v nich mít skutečně jen to, co používáte.

To je ale pouze jeden z mnoha triků, který Japonky používají.

Žádné hromadění, ale prostá výměna

První tip, díky kterému bude úklid vaší domácnosti efektivní, je vlastně součástí oosouji. Spočívá v tom, že kdykoli koupíte nějakou věc novou, tu starou vyhodíte.

Tím ušetříte místo a vyhnete se zbytečnému hromadění věcí, které doma nepotřebujete.

Nádobí umyjte ihned po jídle

Japonci neumí odpočívat, dokud je kolem nich nepořádek. Po obědě proto ihned musí umýt veškeré násobí. Teprve potom se natáhnou s šálkem čaje nebo s knihou a odpočinou si.

Kromě toho, že je nádobí umyté rychleji, protože nemusí drhnout žádné zaschlé jídlo, podle webu Savvy Tokio také mohou Japonky díky tomuto zvyku daleko lépe relaxovat.

Člověk si totiž víc odpočine, když je kolem něho pořádek a když nemá před sebou vidinu toho, že bude muset následně uklízet.

Jednou týdně uklidit ledničku

Minimálně jednou za týden Japonky uklízejí ve své ledničce. Obvykle to spočívá v tom, že zkontrolují potraviny – ty prošlé vyhodí, ostatní porovnají, lednici setřou zevnitř i zvenku.

Díky tomu mají nejen čisto, ale také jistotu, že při vaření či konzumaci pokrmů nešíří bakterie.

Ranní úklid nepodceňují

Ještě předtím, než jdou Japonsky snídat, uklidí si svůj pokoj. Ustelou, posbírají věci, které by v místnosti být neměly, vše porovnají a dají na své místo.

Obvykle jim to zabere maximálně deset minut. V klidu ale potom mohou jít snídat, aniž by je opět děsila nějaká vidina toho, že budou muset následně uklízet.

Věnují navíc úklidu pokoje každý den minimálně 10 minut a nepořádek se v něm nehromadí.

Svěží a voňavý domov

Japonky jsou známé tím, že rády používají různé vonné tyčinky, vše mají svěží a u nich doma je vždy doslova cítit čistota.

Na oblečení ve skříni stříkají antibakteriální spreje, skla i podlahy čistí citronovou vodou.

Po větším úklidu vždy doma zapálí svíčky, aby si pořádek užily nejen pohledem, ale i dalšími smysly.

Vyzkoušejte to někdy i vy a uvidíte, že se najednou budete v uklizeném domě cítit zcela jinak než obvykle.

Zdroj: Decor Tips, Homify, Savvy Tokio, NewYorker

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články