Trápí vás nepříjemný zápach v domácnosti? Vyzkoušejte jedlou sodu a kávová zrna

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
domaci zapach
Zdroj: Shutterstock

Nepříjemné zápachy trápí každou domácnost. Zatímco někdy stačí na chvíli vyvětrat, jindy se zápach drží i několik dní. Než ale sáhnete po komerčních čisticích prostředcích a osvěžovačích vzduchu, vyzkoušejte následující přírodní metody.

Ať už je to kvůli zanedbanému úklidu, starým potravinám v lednici, nebo mokrým ručníkům, zápach může výrazně ovlivnit domácí atmosféru. Komu by se chtělo vracet do bytu, který vás hned po příchodu praští do nosu? Prvním krokem k eliminaci zápachu je identifikace jeho zdroje.

Nejčastější příčiny zápachu v domácnosti

Jedním z největších viníků zápachu je podle webu Prostřeno hnijící jídlo v odpadkovém koši. Proto pravidelně vynášejte odpadky, zejména ty obsahující organický materiál, jako jsou slupky od zeleniny a zbytky potravin.

Zdrojem nepříjemných pachů může být i zanedbaná lednice, špinavá od tekutin z potravinových nádob nebo plná prošlých potravin. Minimálně čtyřikrát do roka omyjte všechny police horkou vodou se saponátem a vnitřní stěny lednice potřete směsí bílého octa, jedlé sody a vody.

Příjemně nevoní ani vlhké ručníky, ve kterých se mohou množit plísně a bakterie. Ručníky pravidelně perte a nechávejte pořádně vyschnout. Mírný, zatuchlý zápach může způsobovat i prach, což je vlastně směs bakterií a dalších částic. Nezapomeňte tedy pravidelně vysávat a utírat prach.

Koberce velmi dobře absorbují různé nečistoty a pachy, proto je potřeba je často čistit podle pokynů výrobce nebo použít speciální prášky na koberce. K zápachu v domácnosti může přispět i hniloba kořenů v přemokřených rostlinách. Tomu zabráníte správnou péčí o rostliny. Nejen rostliny, ale i zvířata mohou být zdrojem nechtěného zápachu, schválně, kdy naposledy jste koupali svého psa?

Tipy na odstranění zápachu

Základem je pravidelné větrání, ale ani to není všemocné, proto vám možná přijdou vhod následující tipy. Účinným prostředkem proti zápachu je podle portálu Aktuálně ocet. Zápach z nábytku a i spáleniny ve vzduchu vám pomůže eliminovat miska s octem ponechaná v místnosti. Na kožené povrchy můžete použít ředěný octový roztok, ale postupujte opatrně.

Skvěle pohlcuje pachy jedlá soda, jak uvádí iReceptář. V lednici můžete umístit malý talířek s jedlou sodou a na koberce nebo sedačky nasypat trochu sody, nechat působit a pak vysát.

Kávová zrna jsou vynikajícími pohlcovači pachů. Zrna umístěná v kávovém filtru nebo látkovém sáčku můžete rozmístit po celém bytě. Účinné jsou také slupky z citrusů, vhoďte je do hrnce s vodou a vařte na mírném plameni klidně i několik hodin, radí Magazín Plus. Na trhu jsou k dostání také různé lapače pachu, které mohou být účinné pro mírnější zápachy, například na oblečení nebo textilie.

Zdroj: Prostřeno, Aktuálně, Magazín Plus, iReceptář
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články