Surströmming: Skandinávské jídlo z konzervy, kvůli kterému si i jeho milovníci zacpávají nos

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Kvaseni sledi
Zdroj: Shutterstock

Surströmming je vyhlášenou skandinávskou pochoutkou. Ne každý má ale odvahu ji ochutnat. Konzerva plná kvašených sleďů totiž velmi zapáchá a označuje se obecně jako „jedno z nejsmradlavějších jídel na světě“. I přesto má ale v severských zemích svou tradici a je zde velmi oblíbeným pokrmem.

Jídlo vzniklo podle serveru Scandinavia Standard vlastně úplně náhodu. Rybáři se kdysi pokoušeli ušetřit při nákupech soli. Použili jí při nakládání ryb méně a sledi začali v konzervách kvasit. Kupodivu se ale ukázalo, že ačkoli zápach je strašný, jídlo je vlastně chutné.

Kyselý sleď

Jídlo dostalo svůj název přesně podle toho, jak chutná. V překladu totiž výraz sur-strömming znamená kyselý sleď.

Příprava pokrmu je velmi jednoduchá. Sledi bez hlavy a vnitřností se dají do solného nálevu, ve kterém se nechají fermentovat. To podle webu Scandification vytáhne z ryb veškerou krev.

Další nálev je pak značně méně slaný. Vše se pak naloží do sudu, kde se nechají ryby několik týdnů odpočívat. Jakmile z nálevu vyplavou na hladinu, je jasné, že jsou připraveny ke konzumaci.

S rajčaty a kysanou smetanou

Surströmming podle těch, kteří jej ochutnali, připomíná trochu svou chutí ančovičky. Konzumuje se často s knäckebrotem, s obyčejným chlebem nebo s pečenými bramborami.

Běžně se ale také přidává do rajčatových polévek, které se zjemňují kysanou smetanou. Kromě klasického pokrmu se dají v severských zemích koupit i různé verze dochucené.

Podobně jako třeba sardinky se i surströmming prodává v oleji, ve slaném nálevu nebo v rajčatové omáčce. A ačkoli si po otevření konzervy i ti, kdo mají s jídlem zkušenosti, ucpávají nos, jde ve Skandinávii jednoduše o nenahraditelné jídlo, na které místní nedají dopustit.

Zdroj: Scandification, Scandinavia Standard, Ateriet

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články