Spaní v posteli s domácím mazlíčkem může být nebezpečné. Pro něj i pro vás

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spani se psem
Zdroj: Shutterstock

Máte doma psa nebo kočku, kteří s vámi spí v posteli? V dnešní době to není nic neobvyklého. Z mnoha důvodů je nicméně nebezpečné sdílet lůžko s domácími mazlíčky. A to nejen pro vás, ale také pro ně.

Pokud máte nového mazlíčka a chcete ho od štěňátka nebo koťátka rozmazlovat, nikdo vám nebude mít za zlé, že ho večer uložíte vedle sebe do postele. Jenomže ve spánku můžete křehkému zvířeti ublížit, varuje She Knows.

Pokud ho zalehnete, hrozí, že mu něco zlomíte, nebo dokonce že ho udusíte. Malé zvíře nebude mít dost energie, aby se bránilo, a vy na celou katastrofu přijdete až ráno. Je tak ideální mu v posteli vyhradit místo například nějakou ohrádkou nebo malou klíckou, která bude pohodlná, nicméně v ní zvířeti nic nehrozí.

I v dospělosti je to pro ně nebezpečné

Dospělé zvíře už se sice ubrání v případě, že budete narušovat jeho osobní prostor. Nicméně u starších psů především menších plemen hrozí, že ve spánku z vyšší postele spadnou a způsobí si zranění, píše Sleep Foundation. U psů i koček potom existuje riziko, že si v povlečení či prostěradle zatrhnou drápky.

Nebezpečí pro člověka

Sdílení postele s domácím mazlíčkem je nebezpečné i pro člověka. V žádném případě nenechávejte například kočku odpočívat v postýlce s malým dítětem. Mohla by mu lehnout na obličej a udusit ho, upozorňuje Healthline.

Web dále podotýká, že u starších dětí se pak při spaní se zvířetem v posteli zvyšuje riziko alergie a astmatu. Platí to i u dospělých, ačkoli v menší míře.

Další nevýhodou je samozřejmě to, že zvíře si v noci udělá pohodlí a může omezovat váš osobní prostor. Ve spánku se tomu často přizpůsobíte a ráno vás mohou bolet záda i končetiny.

Některé studie nicméně uvádějí, že spaní s domácím mazlíčkem může u lidí zlepšit psychický stav a dodat jim pocit, že nejsou sami. Negativní vliv na psychické zdraví člověka pak žádné výzkumy nepotvrdily.

Zdroj: NIH, Sleep Foundation, Pet MD, Healthline, CNN, She Knows

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články