Rybího zápachu se lze zbavit díky mléku. Funguje to dobře i s kaprem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kapr rizky
Zdroj: Shutterstock

Až budete letos připravovat štědrovečerního kapra, možná nebudete zrovna nadšení z jeho typického rybího a bahenního zápachu v jednom. Právě to mnoho lidí od jeho konzumace odrazuje, a proto dávají raději přednost jiným druhům ryb, jako je například losos. Rybího zápachu se lze ale snadno zbavit díky mléku.

V našich končinách není vůbec složité sehnat čerstvou rybu. Obzvlásť když se jedná o tu sladkovodní, mezi něž kapr bezpochyby patří.

Před svátky si můžete koupit kapra čerstvého z kádě, které se pár dní před Vánocemi objevují u strategických míst, jako jsou třeba trhy nebo supermarkety, nebo ho vytáhnout z mrazáku.

V tom druhém případě je pravděpodobnější, že bude trošku zapáchat rybinou. Problém je v tom, že pokud se ryba nezpracuje hned po ulovení – to znamená, že bude někde pár hodin ležet nebo se zmrazí a zase rozmrazí, její aroma se zkrátka stane ještě výraznější.

Příčina tkví v chemii

Neznamená to ale, že bude zkažená, to už byste opravdu poznali. Štiplavý odér zkaženého rybího masa je trochu něco jiného než jeho běžný zápach.

Příčina této přeměny tkví samozřejmě v chemii, konkrétně v látce zvané trimethylaminoxid. To je běžná chemická látka v živých organismech produkována během metabolických procesů.

Je bez zápachu, ale jakmile ryba zemře, rozloží se trimethylaminoxid na trimethylamin – látku zodpovědnou právě za námi dobře známý rybí zápach.

Dejte kapra do misky s mlékem

Pokud letos budete připravovat rybu, kterou byste rádi zbavili odéru, nejjednodušší cesta je namočit ji na 10 až 20 minut do mléka.

Trimethylamin se naváže na kasein a výsledkem bude to, že zbaví část vaší štědrovečerní večeře rybího zápachu. Vy se ale zbavte toho použitého mléka, to už opravdu nebude dobré.

Podobně působí i citron, který jde s rybami skvěle dohromady. Ne nadarmo se servírují právě s kolečkem citronu, s kterými se ostatně zdobí i bramborový salát.

Na rozdíl od mléka ale citron zanechá stopy i na chuti, což v tomto případě není na škodu.

Zdroj: Science Direct, Life Hacker, Epicurous

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články