Retinol pomáhá, ale může i ubližovat. Zkuste místo něj bakuchiol

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Pece o plet
Zdroj: Pixabay

Retinolu se často přezdívá také zabiják vrásek. Mnoho lidí ho používá, především když mají pocit, že začínají vzhledově stárnout. Jde o prostředek, díky kterému by naše pokožka měla zůstat déle mladá. Jenomže retinol má mnoho nevýhod a existují způsoby, jak ho zdravě nahradit.

Retinol je jedna část kategorie látek zvaných retinoidy. Jedná se o formu vitamínu A, který má po použití schopnost likvidovat vrásky, vyhlazovat pokožku a urychlovat regeneraci buněk, vysvětluje Vogue.

Je retinol zcela bezpečný?

Má své výhody a používá ho celá řada lidí, především žen. Reguluje mastnotu v pokožce a také odstraňuje pigmentové skrvny, doplňují Novinky. Nicméně kromě pozitivních účinků má látka také ty negativní.

„Výzkumy ukazují, že retinol může skutečně pomoci zacílit například na jemné linky, vrásky nebo pigmentaci. Tato aktivní látka totiž zvyšuje produkci kolagenu a obnovu buněk, což vede k prozářenější, jasnější, barevně vyrovnanější a hladší pokožce,“ potvrzuje pro Vogue londýnská dermatoložka Anjali Mahto.

Server Kondice nicméně uvádí, že retinol zároveň patří k přípravkům, které při častějším používání mohou vyvolávat problémy, jako je akné či další poškození kůže, svědění a další příznaky podobné alergii. A ty se mohou objevit hned, ale i po měsících používání.

Zázračný bakuchiol

Konkurencí retinolu je v současné době látka zvaná bakuchiol. Díky svým mimořádným antioxidačním, antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je oblíbený především v Číně a Indii, uvádí iGlanc.

Nedávné studie navíc ukazují, že má bakuchiol velmi podobné účinky jako retinol, a zabraňuje tak stárnutí pokožky, zároveň ovšem nemá účinky negativní. Je tedy lepší verzí, kterou byste rozhodně měli začít používat i vy v případě, že máte pocit, že něco podobného potřebujete.

Zdroj: iDNES, Novinky, iGlanc, Kondice, Vogue, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články