Pupečníková krev může pomoci vašemu dítěti. Její odběr si ale musíte zaplatit

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
novorozene dite
Zdroj: Shutterstock

Pupečníková krev, která se odebírá bezprostředně po narození dítěte, obsahuje kmenové buňky s bohatým medicínským využitím. Odběr a uchování krve, která může pomoci i vašim dětem, si však musíte zaplatit.

Pupečníková krev je krev, která zůstává v placentě a pupečníku po porodu. Nachází se v ní kmenové buňky, které ještě nemají určenou svou roli v organismu, a proto disponují jedinečnou schopností opravovat poškozené tkáně. Jinak řečeno, mohou vytvořit typ buněk, který právě potřebujeme.

Odběr je dobrovolný a bezbolestný

Odběr je bezpečný a bezbolestný jak pro novorozence, tak pro matku. Po upnutí a přestřižení pupeční šňůry ji vyškolený zdravotnický pracovník dezinfikuje a speciální jehlou odebere pupečníkovou krev do odběrového vaku. O odběr musí matka předem požádat, provádí se pouze v některých porodnicích.

„Darování není automatické, bez podepsaného informovaného souhlasu dárkyně nemůže být pupečníková krev odebrána. Dárkyně se rozhoduje pro darování ještě před porodem, po tom, jak je informována o tom, co znamená darování a jaký je další postup v tomto procesu,“ uvedla Katarína Načiniaková z Cord Blood Center pro web Happymum. Odběr se neprovádí u žen trpících závažnou infekcí (HIV, syfilis, hepatitida B nebo C).

Lékařské využití

Pupečníková krev je cenným zdrojem kmenových buněk, které mají regenerační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto buňky lze použít k léčbě různých onemocnění, včetně leukémie, vrozených onemocnění imunitního systému a některých metabolických poruch.

Naopak od využití pro autologní účely, tedy uchování krve pro vlastní dítě, např. pro případnou léčbu dětské mozkové obrny, autismu nebo diabetu I. typu, se pro nedostatek důkazů o účinnosti upouští.

Veřejné vs. rodinné banky

Pupečníkovou krev lze v České republice uchovávat již pouze v rodinných bankách. Česká veřejná Banka pupečníkové krve, která nabízela anonymní uchování pupečníkové krve a její darování „komukoliv“, kdo ji potřeboval, pozastavila dárcovské odběry v roce 2018.

Rodinné banky umožňují uchování krve přímo pro vaše děti, případně jiné členy vaší rodiny, a také si za to nechávají zaplatit ne zrovna malou částku. V České republice se uchovávání pupečníkové krve pro soukromé účely věnují banky Cord Blood Center a Národní centrum pupečníkové krve.

Zdroj: Národní centrum pupečníkové krve, Cord Blood Center, Happymum, Fakultní nemocnice Brno, Deník
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články