Půlnoční svačinka vašemu zdraví neprospěje. Tedy většina z nich

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jist v noci
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé chodí pozdě spát a s oblibou si k filmu kolem půlnoci dávají takzvanou půlnoční svačinku. Někdo dokonce usne brzy, ale probudí ho hlad, a tak jde zkontrolovat, co dobrého se v lednici nachází. A i když víme, že to není úplně ideální, děláme to občas všichni.

Obecně jsou půlnoční svačinky považovány za nezdravý zlozvyk, kterého bychom se měli zbavit. Jenomže někdy zkrátka hladem nemůžeme usnout, co pak máme dělat? Ono se to řekne, zaspat hlad…

Málokdo ví, že existují i jídla, která si kolem půlnoci těsně před spaním můžete s klidem dát. Zaženou váš hlad, ale na vaše zdraví nebudou mít negativní vliv. Chcete vědět, které pokrmy to jsou?

Proč jsou půlnoční svačinky nezdravé?

„Půlnoční občerstvení přináší více zdravotních problémů než jen přibírání na váze,“ říká podle huffpost.com Cara Walsh, registrovaná dietoložka z dietologického centra v Kalifornii.

„Podle jedné dánské studie může pozdní noční jídlo způsobit nespočet zdravotních problémů. K těm nejhorším patří přetrvávající reflux jícnu, který je prvním příznakem rakoviny jícnu,“ dodává.

Jiné studie zase ukázaly, že u kalorií spotřebovaných pozdě v noci je pravděpodobnější, že budou uloženy jako tuk, což je evoluční pozůstatek z doby, kdy byl jídla nedostatek. V noci toužíme po tučných, těžkých jídlech.

A jelikož dnes už existuje nonstop fastfood na každém rohu, často se i ti nejlínější z nás dopracují k tomu, že vyrazí v noci ven koupit si něco opravdu nezdravého. Jak se tedy s chutí na jídlo vyrovnat?

Pokud se člověk v noci probudí a má hlad, stačí překonat chuť na nezdravé. Samozřejmě, že hlad se jen tak ovlivnit nedá, existují ale zdravé půlnoční svačinky, které si můžete dopřávat klidně pravidelně.

Budujte svalovou hmotu v noci

Nejnovější studie z roku 2021 ukazují, že některá jídla mohou dokonce pomoci tělu v noci budovat svalovou hmotu a nastartovat správně jeho metabolismus. Je pouze potřeba vybírat si takové potraviny, které nejsou tučné.

Naopak vhodná jsou jídla plná vitamínů, vápníku a bílkovin, jako například různé sýry, bílé jogurty, vajíčka, kefír a další mléčné výrobky, přírodně zpracované kuřecí maso a zelenina s ovocem.

Zpráva pochází od vědců z Floridské státní univerzity a naznačuje, že konzumace svačinek nabitých bílkovinami před spaním nebude mít za následek zvýšení tělesného tuku, ale bude mít pozitivní vliv na metabolismus těla.

Ideální je podle všeho noční svačinka ve formě zhruba 30 gramů bílkovin, které zkonzumujete zhruba půl hodiny před spánkem. Pokud se tedy probudíte a máte hlad, tohle je řešení.

Takže pokud se právě snažíte trochu posílit své tělo, zároveň se ale obáváte toho, že vás vaše noční vyjídání ledničky přijde draho, nezoufejte. Jenom se ujistěte, že máte v lednici třeba nějaký přírodní nesolený sýr a kousek papriky.

Zdroj: theatlantic.com, huffpost.com, sites.psu.edu
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články