Při předvánočním úklidu nezapomínejte ani na žaluzie. Poradíme, jak je vyčistit dvěma způsoby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zaluzie
Zdroj: Shutterstock

Vánoce se blíží a mnoho hospodyněk už plánuje velký vánoční úklid. Na svátky to chce mít každý doma krásné. Mnoho lidí ale někdy zapomíná na to, že mimo jiné je třeba umýt také žaluzie. Poradíme vám, jak je co nejlépe a nejsnadněji vyčistit.

V létě chrání před teplem, v zimě mohou pomoci, pokud se chcete třeba dívat na televizi a ostré slunce vám svítí do obývacího pokoje. Jednou za čas je ale nutné žaluzie také řádně vyčistit.

Jejich čištění je důležité

Na žaluziích se samozřejmě zachytává prach. Nestačí je ale jenom otřít vlhkým hadrem. Jelikož jsou přímo na oknech, vlhkost může často způsobit výskyt plísní, varuje web Ad It Yourself.

Vždy, když člověk umývá okna, měl by myslet také na to, že žaluzie jsou jejich součástí a je třeba je také vyčistit. V rámci předvánočního úklidu na ně proto rozhodně nezapomeňte.

Čištění suchou a mokrou cestou

Jak upozorňuje Southern Living, nestačí jen ledabylé otření žaluzií. Každý jejich proužek musíte umýt zvlášť, abyste se skutečně zbavili veškerého prachu a vlhkosti. Žaluzie se dají velmi prakticky čistit dvěma způsoby.

Na suchý úklid budete potřebovat švédskou utěrku. Tu použijte v případě, že žaluzie čistíte pravidelně, takže máte jistotu, že se na nich neusadily žádné větší nečistoty. Musíte dávat pozor, abyste žaluzie nezničili, takže to chce jistou opatrnost.

Prodávají se mimo jiné speciální kartáče s velmi jemnými chloupky, pomocí kterých očistíte i více proužků žaluzií najednou.

Pokud žaluzie čistíte jen jednou za čas, doporučujeme zvolit cestu mokrou. Připravte si kýbl s vodou a čisticími prostředky a dejte se do práce. Důležité je žaluzie čistit jako první a teprve potom se pouštět do oken.

V opačném případě by vám následně voda z žaluzií stékala po skle a okno by se opět ušpinilo, vysvětluje Good Housekeeping. Pokud upřednostňujete přírodní prostředky, můžete místo drahých čističů z drogerie použít jedlou sodu nebo ocet, které jednoduše přidáte do vody.

Zdroj: Make my Blinds, Ad It Yourself, Good Housekeeping, Real Simple, Southern Living

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články