Předčasné šednutí vlasů je dáno geneticky. Můžete ho zpomalit, nikoli však zastavit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sede vlasy
Zdroj: Shutterstock

Šedivění vlasů si většina lidí spojí se stárnutím. A ačkoli je to nejčastější příčina, není výjimkou, že se mohou objevit šedé vlasy už ve dvaceti. Na vině může být mnoho příčin. Dá se kromě barvení problém řešit nějakou jinou cestou?

Velkou roli při šedivění vlasů hraje genetika a dědičnost, uvádí Medical News Today. Předčasné šedivění vlasů je označováno jako canities praecox. Pokud se projevilo u vašich rodičů, velmi pravděpodobně se s ním setkáte i vy.

Proces nelze zastavit

Šedivění vlasů se dá jistým způsobem zpomalit. Nikdy ho však úplně nezastavíte, upozorňuje WebMD. Jedná se o přirozený proces, během kterého buňky vlasů odumírají, tím ubývá i melanin (pigment) v nich obsažený.

Světlovlásky mají obecně samozřejmě pigmentu méně než tmavovlásky. Šedivění se tak u nich může objevit dříve, uvádí studie z roku 2018.

Na druhou stranu například u blondýnek není tak znatelný rozdíl, zatímco u kaštanově hnědých vlasů se i pár šedých vlásků projeví.

Jak šedivění vlasů zastavit?

Často se mluví o tom, že za šedivění vlasů může stres a špatný psychický stav člověka obecně. To ale není podle Medical News Today pravda.

V tomto ohledu jde pouze o povídačky, takže to, v jakém psychickém rozpoložení se nacházíte, barvu vašich vlasů nijak neovlivní.

Jedním ze způsobů, jak šedivění vlasů zpomalit, je zlepšení životosprávy. Negativní vliv má totiž například kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo nedostatek vitamínů.

Zařaďte proto do svého jídelníčku více potravin s obsahem vitamínu B12. Vlasy potřebují také velké množství vápníku, hořčíku, zinku nebo biotinu. Mimo jiné jim ubližuje UV záření, v létě tak dbejte na nošení pokrývky hlavy.

Ve výsledku se pak dá šedivění vlasů o nějaký ten čas zpomalit, dříve či později se s ním ale budete muset poprat jinak. Jednoduše si na novou barvu zvyknete, nebo budete vlasy dobarvovat. V dnešní době na tom přece není nic zvláštního.

Zdroj: NIH, WebMD, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články