Přátelství pomáhá nejen s psychickými problémy. Překvapí vás, v čem všem je prospěšné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zeny
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé jsou rádi středem pozornosti a mají přátel desítky, jiní se drží spíše v ústraní a své osobní problémy a radosti řeší pouze s několika málo vyvolenými. I ti nejosamělejší samotáři ale mají alespoň jednoho nebo dva dobré kamarády.

Že je přátelství důležité, je snad jasné každému. I když někdy chce být člověk sám, vždy je dobré vědět, že je tu někdo, na koho se můžeme spolehnout. A i když si mnohdy lidé říkají, že nikoho nepotřebují, není to pravda. Sám by totiž nikdo dlouho nevydržel.

Co přesně nám ale přátelství přináší? Čím je pro nás významné, jak zdokonaluje naše psychické i fyzické dovednosti, jak nám pomáhá udržet se mentálně v kondici? Na to vše vám přinášíme odpověď na následujících řádcích.

Necítíte se sami

Pokud máte kolem sebe přátele, zaženete pocit samoty. A to je důležité z mnoha důvodů. Pokud se člověk cítí sám, veškerá jeho trápení se ještě prohlubují. Psychické problémy přibývají a vy se jen utápíte ve svých emocích.

Společnost přátel, kteří s vámi soucítí, vám pomůže, i když třeba zrovna nechcete s nikým mluvit, nebo poslouchat cenné rady, které v tu chvíli považujete za bezpředmětné. Někdy stačí jen to, že s vámi doma někdo zkrátka je, i kdyby jen seděl a nic nedělal.

Jsou vám emoční podporou

Tento bod tak trochu souvisí už s tím prvním. Pokud máte kolem sebe kamarády, kterým se můžete svěřit, vždy se vám psychicky uleví. Mnoho lidí tomu nevěří, pravda ale je, že kdykoli se vypovídáte, bude se všechno zdát lepší.

Někdy je dobré slyšet názory ostatních, kteří vás podpoří, ať už je vám špatně, nebo se něčeho bojíte. Emoční podpora, kterou vám přátelé dávají, je mnohdy větší, než si v tu chvíli uvědomujete, a až se zpožděním vám dojde, jak moc pro vás přátelé dělají.

Pomohou vám odpočinout si

Pro člověka je někdy nejlepším odpočinkem lehnout si s knížkou nebo jen tak sledovat strop. Jenže podle vědců je nejlepším odpočinkem posezení s přáteli, ať už u piva, nebo pak s partou lidí v parku.

Jde o aktivní odpočinek, který strávíte s lidmi, kterým na vás záleží a na kterých záleží vám. Když se vrátíte domů, možná se nebudete cítit odpočatí fyzicky, ale psychický klid je přece také důležitý.

Pocit sounáležitosti

Člověk se nikdy nechce cítit sám. Pokud máte pocit, že nikam nepatříte, že jste v něčem příliš odlišní a nikdo vás nechce znát, vaší psychice to ubližuje, a nakonec vás to může stát problémy, které si ani nedovedete představit.

Kolektiv přátel je to, co vám dodává pocit, že jste součástí něčeho většího. Skupina lidí vás bere mezi sebe, přestože jste třeba v některých ohledech jiní. Ale i tak víte, že zapadáte a máte ten správný pocit sounáležitosti.

Dokážou z vás dostat to nejlepší

Někdy si člověk sám nevěří a potřebuje podpořit v tom, že něco zvládne. Přátelé to dokážou nejen slovy, ale také přes různé výzvy. Je totiž normální, že se lidé mezi sebou popichují a snaží se ze sebe dostat jen to nejlepší.

Přátelství je důležité z mnoha důvodů a mnohé si často uvědomíte až s odstupem. Každopádně stejně jako jsou přátelé oporou pro vás, i vy jste jistě oporou pro ně. Važte si tedy nejen jich, ale také sami sebe.

Zdroj: healthline.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články