Pokud vám cuká v oku, zpozorněte. Může jít o známky závažného onemocnění

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tik v oku
Zdroj: Shutterstock

Lékaři mu odborně říkají myokymie. Překládá se jako mimovolné chvění svalů viditelných v oblasti oka. Většina z nás ho zná jako cukání v oku a minimálně jednou za život ho zažil snad každý. Jde o tik v očním víčku a může být zcela neškodný, ale také nemusí.

Spouštěčů takového cukání v oku, nebo přesněji v očním víčku, je celá řada. Nejčastěji k nim patří stres a únava. Někdy člověk párkrát zamrká a všechno se samo vyřeší. Jindy problém přetrvává několik dní, dokonce měsíců.

Pokud se cukání opakuje, podle vědců byste rozhodně neměli nic podceňovat. Většina přátel vám sice nejspíš řekne, že se jim to dělo také a samo od sebe to přešlo, pokud se ale stav nelepší, možná jde o něco vážnějšího, než si myslíte.

Zkuste jógu a dechová cvičení

Nejčastější příčinou cukání očního víčka je stres, který jde ruku v ruce s nedostatkem spánku. V takovém případě lékaři doporučují vyzkoušet lehké fyzické cvičení, které uklidňuje nejen tělo, ale také duši. Ideální je jóga ve spojitosti s dechovými cvičeními, odvážnější z vás se mohou začít věnovat třeba tai-chi.

Vhodný je také čas strávený s přáteli, rodinou nebo domácím mazlíčkem, při kterém budete i během dne odpočívat, nikoli však spát. Je důležité naučit se najít si oddechovou zábavu, jako například čtení s kocourem na klíně. To totiž podle psychologů dokáže ve většině případů člověku zvednout náladu.

Zeptejte se lékaře na speciální brýle

S tikáním oka souvisí také možná to, že příliš namáháte svůj zrak. Pokud denně pracujete s počítačem a sedíte u něho dlouho do noci, není se čemu divit, že jsou vaše oči unavené a dochází u vás k častějším potížím.

V takovém případě lékaři doporučují používat kapky, které vám uleví, nebo speciální brýle na práci s počítačem, na které se můžete zeptat svého očního doktora. Ty ovšem samozřejmě něco stojí a možná tak spíše zvažte, že si během práce denně několikrát odpočinete a svým očím dáte několik minut pauzy.

Vynechte kofein a alkohol

U některých lidí se podle webu mayoclinic.org objevilo cukání v oku poté, co konzumovali nadmíru alkoholu. Výzkumy prokázaly, že je to sice málo častý, nicméně rozhodně ne zcela zanedbatelný důvod pro tik ve vašem očním víčku. Pokud se vám po skleničce vína pravidelně tento problém děje, zkuste abstinovat.

Stejně tak je to i přemírou kofeinu. Pokud si tělo zvykne na čtyři kávy každý den a pak jednou dostane jen tři, může protestovat a jedním ze způsobů je i tik v oku. Omezte kávu, nebo přejděte na bezkofeinové výrobky a oči se samy stabilizují.

Zkuste zvlhčující kapky

U mnoha lidí především po padesátce se objevuje takzvaný syndrom suchých očí. Vlivem stárnutí dochází k vysoušení, problém se ale může objevit také u mladších lidí, především kvůli únavě, konzumaci alkoholu, nebo u lidí, kteří berou pravidelně antidepresiva.

V takovém případě je ideální poradit se s doktorem, zda by nebylo možné změnit medikaci, popřípadě začít používat volně prodejné zvlhčující kapky do očí. Vhodným pomocníkem může být i proplachování borovou vodou.

Nespoléhejte na to, že to samo přejde

Někdy člověka něco trápí, on to ale přejde mávnutím ruky. Tik v oku je poměrně často právě tímto problémem a ve většině případů se skutečně nic nestane. Problém se zkrátka objeví a zase sám odejde.

Jenže pokud vás trápí cukání očního víčka delší dobu a poměrně pravidelně, rozhodně byste měli zajít k lékaři. Kromě důvodů zmíněných výše totiž může jít také o příznak nějakého problému v mozku, který by nebylo vhodné podceňovat.

Zdroj: cedars-sinai.org, mayoclinic.org, healthline.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články