Podomácku vyrobený tyčinkový difuzér je osobitým vánočním dárkem, který provoní domácnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
difuzer
Zdroj: Shutterstock

K Vánocům neodmyslitelně patří svíčky a nejrůznější vůně, které příjemně zaplní domov. Často to bývá skořice, hřebíček a pomerančová kůra, co nám toto období připomínají. Proto se také vonné svíčky a difuzéry mnohdy dávají jako dárek. Mnohem více než něco kupovat ale potěší přátele a rodinné příslušníky takový dárek, který vyrobíte doma.


Difuzér provoní vaši domácnost pomocí páry, kterou vypouští. Mnohdy se mylně říká difuzér také vonným tyčinkám, jež do sebe nasáknou tekutinu a postupně pak její vůni uvolňují do domácnosti.

K tomuto omylu dochází kvůli překladu z angličtiny, ve které se i těmto voňkám říká diffusers. Nicméně tento název je u nás už zažitý a i my ho pro vonné tyčinky využijeme.

Kvalitní difuzéry se dají pořídit nejlevněji okolo 1000 korun. Proto dávají lidé často přednost právě voňavým tyčinkám, které jsou mnohem levnější. Do domácnosti ale dovedou vnést svěžest a vůni velmi podobně. Ani za ně ale nemusíte utrácet. Dají se snadno vyrobit doma.

Vaše oblíbená vůně

Každý má rád vůni něčeho jiného. Někdo miluje ovoce, někdo má radši kořeněné vůně, jiný rád cítí posekanou trávu a přírodu. Právě proto je výroba domácího difuzéru ideální volbou pro vánoční dárek.

Předem stačí zjistit, co člověku voní, a na to se potom při výrobě zaměřit. Na výrobu domácí voňky budete potřebovat mandlový olej, dřevěnnou nebo keramickou vázu se širokým otvorem, esenciální olejíčky podle toho, jakou vůni chcete využít, a rákosové tyčinky, které tekutinu dobře nasají. Ty se dají koupit v drogerii.

Výroba tyčinkového difuzéru je pak velmi jednoduchá. Mandlový olej spolu s pár kapkami vonných olejíčků nalijte do vázy, pořádně protřepejte a máte v podstatě hotovo. Stačí pak jen rákosové tyčinky do vázy zasunout, zbytek práce odvedou ony samy.

Domácnost provoní velmi rychle. Jakmile přestane být vůně cítit, stačí tyčinky jen otočit, aby nasákly i z druhé strany. Dokud bude v difuzéru olej, bude váš domov aromatický přesně tak, jak jste si představovali.

Aby na vás nezapomněli

Pokud budete vámi vytvořený difuzér někomu dávat darem, dejte si dobrý pozor při jeho balení. Váza musí být dobře uzavřená, aby se nikudy olej nevylil, pořádně ji také otřete a ujistěte se, že není od vonných směsí nikde mastná. Rákosové tyčinky zabalte tak, aby se nepolámaly.

Pokud někdo dostane voňavý dárek právě od vás, vždy si na vás vzpomene, když kolem difuzéru projde a ucítí jeho vůni. Jde o osobitý dárek, díky kterému na vás obdarovaný jen tak nezapomene. A i vy potom koneckonců na návštěvě ucítíte, že jste udělali pro jeho domácnost něco pozitivního.

Zdroj: Narutes Nurture, The Spruce, Good Housekeeping

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články