Perte jako Francouzky: Zachází s prádlem jinak než my, můžete se leccos přiučit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prani pradla
Zdroj: Shutterstock

Prádlo se pere v každé domácnosti. A většina žen má jasno v tom, že to není nic složitého. Pračku naložíte prádlem, spustíte vybraný program a pak už jen čekáte. Možná ale můžete i vy praní prádla v mnoha ohledech vylepšit podle našich přátel z Francie.

Možná vám to bude znít na první dobrou podivně, ale Francouzky v praní prádla mají oproti zbytku světa svůj vlastní styl a dodržují jasně daná pravidla. A mnozí z nás by se od nich mohli leccos přiučit. Začněte i vy prát prádlo jako ony.

Přírodní přípravky

Většina z nás má doma nakoupené aviváže a prací prostředky. Ve velké části francouzských domácností byste se s nimi ale nesetkali. Ačkoli i tady se logicky takové věci prodávají, Francouzky upřednostňují přírodní přípravky.

Do pračky tak k prádlu obvykle přidávají bílý ocet, často používají také speciální mýdlo z Marseille. A pokud už nějaký ten prací prostředek kupují v obchodě, dávají si dobrý pozor, aby jeho složení bylo čistě přírodní a zcela bez chemie.

Odstraňovače skvrn s jasným zaměřením

Prostředky na zažranou špínu, která by jinak při praní nepustila, známe všichni. Takzvané odstraňovače skvrn ale mají ve Francii v malých lahvičkách a velmi dobře roztříděné. Zvlášť tedy najdete pomoc na skvrny od trávy, od rzi, od krve a mnoho dalšího.

Sušení zásadně na vzduchu

Sušičku má ve Francii jen opravdu malé množství lidí. Většina Francouzů upřednostňuje sušení prádla na vzduchu. Pokud nemohou věšet prádlo na zahradě nebo na balkoně, jednoduše mají sušáky, které se dají zavěsit z oken.

Nebo si zkrátka oblečení rozvěší na šňůry natažené po vlastním bytě. Sušičku používají jenom ve zvláštních případech.

Nikdy nezapomenou na žehlení

V mnoha českých domácnostech se rozmohl trend nežehlení. Lidé žehlí jenom košile, nebo žehličku vytahují těsně předtím, než potřebují šaty na ples nebo nějakou významnou akci. To ale ve Francii neexistuje.

Francouzky žehlí veškeré oblečení. Jednak proto, že je pak krásně složené, nikdy nemají nic zmuchlané a vypadají vždy dokonale, zároveň ale také vědí, že horký vzduch a pára vyženou z oblečení bakterie, které se v něm mohou po sušení na šňůře ukrývat.

Zdroj: House Digest, Real Simple, Organized Home, Very Well Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články