Penízovka sametonohá: Houba, která pomáhá po chemoterapiích a uleví i diabetikům

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Penizovka sametonoha
Zdroj: Shutterstock

Říká se jí penízovka sametonohá. Její latinský název zní Flammulina velutipes, v angličtině se jí říká Winter Mushroom (zimní houba), protože roste především od října do dubna. Zázračná houba s celou řadou zdravotních účinků roste i u nás, a to na kmenech listnatých stromů, především buků.

Penízovku můžete snadno pěstovat i doma. Potřebovat k tomu budete pouze suchý kus pokáceného stromu. Výsevní balíčky seženete v internetových obchodech. Potom už stačí jen dostatek vláhy. Proč přesně byste ale houbu měli vlastně chtít doma mít?

Ničí bakterie a plísně

Penízovka stimuluje imunitu a brzdí aktivitu bakterií, kvasinek a plísní. Je často doporučována diabetikům, protože mimo jiné snižuje obsah cukru v krvi, píše WebMD. Server doplňuje, že houba také pomáhá lidem s vysokým tlakem.

„Tinktura z penízovky účinkuje také antibakteriálně, například proti bakteriím Escheria coli a plísním Candida albicans, které jsou nebezpečné, protože se spolupodílejí na vzniku celé řady rakovinových onemocnění a jejich růst je také podporován podáváním antibiotik a antikoncepce,“ říká pro Deník bylinkářka Jarmila Podhorná.

Vhodná po chemoterapii

Protirakovinné účinky houby nejsou ještě zcela prozkoumány a neexistuje důkaz, že by mohla být na nemoc prevencí. Nicméně se doporučuje její užívání po chemoterapiích. Penízovka totiž může zpomalovat růst již vzniklých nádorů a pomáhá s uvolněním po ozařování těla.

Houba se používá dále k léčení alergií, astmat, Crohnovy choroby, jako prostředek proti nespavosti a také pomáhá na kožní onemocnění. Podle Healthline dále podporuje funkci slinivky.

Možností přípravy houby je celé množství. Chutná skvěle v rizotu, v omáčkách, v polévce, přidat ji můžete do čínských nudlí nebo si ji osmahnout i jen tak samotnou. Vynikající je i nakládaná či obalovaná.

Zdroj: Healthline, WebMD, NIH, Deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články