Pandán: Pokojová rostlina, která potřebuje prostor, za odměnu ale pomůže s žaludečními problémy i nedostatkem energie

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Pandan
Zdroj: Shutterstock

Pandán je i u nás velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Kromě toho, že vaši domácnost zkrášlí, má ale také mnoho dalších pozitivních účinků, o kterých jste možná neměli tušení.

Pandanus amaryllifolius je tropická rostlina, která pochází z Asie. Existuje celá řada druhů. Některé jsou menší, jiné ale mohou dorůstat i v bytě až dvou metrů, píše Science Direct s tím, že v přírodě pak roste pandán ještě výš.

Potřebuje hodně prostoru

Na pěstování není pandán nijak náročný. Potřebuje ale kolem sebe hodně prostoru, protože jeho listy mohou být až metr dlouhé a košatí se do všech stran.

Pandánu dopřejte dostatek světla, zalévejte ho jednou za tři dny, měl by být na teplejším místě bez průvanu. Roste velmi rychle, nehodí se proto na parapet ani ke stěnám, ale spíše do prostoru, kde má možnost se rozpínat.

Zdravá pokojovka

Pandán sice zabírá hodně místa, je ale nádhernou okrasnou rostlinou, kterou navíc můžete využít i ve prospěch svého zdraví. Z jeho listů můžete udělat čaj, který se využívá například k úlevě od břišních křečí, uvádí Garten.

Rostlina dále pomáhá proti zácpě, má detoxikační vlastnosti a pomůže vám tak očistit organismus, doplňuje navíc energii a čaj z ní funguje podobně jako například káva, doplňuje Prostřeno.

Pandán se dá běžně koupit ve formě pilulek jako doplněk stravy na zvýšení imunity. Pokud ho ale máte doma, přednost dejte čaji z jeho čerstvých listů. I chuťově budete velmi mile překvapeni.

Zdroj: iReceptář, Garten, Prostřeno, Science Direct, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články