O myčku je třeba se starat. Pravidelným odvápněním a odmaštěním její životnost prodloužíte i o dlouhé roky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Mycka
Zdroj: Shutterstock

Myčka nádobí je v domácnosti velkým pomocníkem. Je ale třeba se o ni dobře starat. V opačném případě vám totiž může místo čistého nádobí vracet talíře se zbytky jídla a nedokonale umyté příbory. A nejen to. Pokud o myčku nebudete dobře pečovat, budete ji muset brzy vyměnit za novou.

Mnoho problémů se dá vyřešit. Pokud myčka zapáchá, má ucpané trysky, nebo z nějakého důvodu nepracuje, jak by měla, obvykle to vyřeší vyčištění, v horším případě instalatér. Některá poškození ale bývají nevratná. Jak zajistit, aby vám myčka vydržela co nejdéle?

Prodlužte životnost myčky

Prvním důležitým krokem je pravidelně se starat o to, aby se ve vaší myčce neusazoval vodní kámen. Ten totiž ucpává trysky a spotřebič ničí. Dá se samozřejmě odstranit i poté, co už s ním máte problém, je ale lepší dodržovat v tomto ohledu prevenci, píše The Spruce.

Odvápňování se doporučuje dělat zhruba 2x až 3x do roka. Je dobré zjistit si, jak tvrdou máte ve svém bydlišti vodu a podle toho v případě potřeby proces opakovat častěji. A jak na to? Jednoduše do prázdné myčky nasypte odvápňovač a pusťte celý mycí cyklus při 50 °C bez předmytí.

Stejně tak byste zhruba 2x až 3x do roka měli používat odstraňovač mastnoty. Ta se samozřejmě ve spotřebiči usazuje z nádobí a ze zbytků jídla. Mastnota je nejčastěji důvodem zápachu z myčky, může ale také jednotlivé její části nenávratně poničit.

Pravidelně myčku čistěte

Myčku je potřeba kromě odvápnění a odmaštění také pravidelně mýt. Z většiny spotřebičů se dají vyndat jednotlivé části, jako jsou filtr, košík na příbory, ramena s tryskami, někdy dokonce i samotné přihrádky na nádobí.

Southern Living doporučuje důkladně tyto vyndavací části umýt minimálně jednou za měsíc. Trysky je dobré prošťouchnout třeba párátkem a ujistit se, že v nich nezůstaly zbytky jídla. Pokud máte problém mýt větší části ve dřezu, využijte vanu.

S dodržením všech výše zmíněných pravidel se vám podaří životnost myčky prodloužit i o několik let, uvádí Real Simple. A to se rozhodně vyplatí, byla by škoda po dvou letech kupovat nový spotřebič jen proto, že jste se o něj dostatečně nestarali.

Zdroj: Real Simple, Southern Living, The Spruce

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články