Nestyďte se říci si o víc. S těmito tipy docílíte povýšení raz dva

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prace povyseni
Zdroj: Shutterstock

Když jste do práce nastupovali, slibovali vám velké peníze a možnost kariérního růstu. Ale už jste tu tři roky, odvádíte skvělé výsledky a kde nic, tu nic. Pokud cítíte, že se vám nechce pozici opouštět, zároveň ale nejste oceněni podle svých schopností, rozhodně není na co čekat. Řekněte si o přidání platu nebo o povýšení.

Ono se to snadno řekne, jenomže jak na to? Nikdo nechce svého šéfa naštvat, nebo se cítit trapně, když zjistí, že si vlastně povýšení nezaslouží. Samozřejmě nejprve musíte zvážit, zda skutečně odvádíte tak dobrou práci, abyste si takovou žádost mohli dovolit.

Pokud ale cítíte, že jste mnohem lepší než jiní v týmu, nebo toužíte po tom vyzkoušet si vyšší pozici a máte na ni zkušenosti i dovednosti, pak je třeba zamyslet se nad tím, jak nadřízenému svůj návrh předat. Tady jsou užitečné tipy, díky kterým se vám podaří snadno docílit povýšení a lepšího platu.

Naplánujte načasování

Váš šéf je člověk jako každý jiný. Má emoce a ty ho ovlivňují. Pokud si chcete říci o povýšení, sledujte jeho náladu. Zjistěte, co se děje v jeho osobním životě, jestli právě neprochází nějakými problémy. V takovém případě žádost odložte.

Pokud je ale váš šéf v dobré náladě, vtipkuje s přáteli a vám se třeba navíc právě povedl nějaký obchod s váženým klientem, je ideální doba zeptat se, zda si zasloužíte nějaké to ocenění. Pokud má nadřízený zrovna veselo, určitě vám vyhoví.

Předložte výsledky

Sepište si, čeho všeho jste na pozici dosáhli. Ukažte šéfovi, že bez vás by firma neprosperovala tak, jako s vámi. Mějte připraveny všechny své úspěchy a předložte, že jste se připravili nejen na tento jediný pohovor, ale na každý dosavadní den práce.

Vhodné je také srovnat své výkony s kolegou v kanceláři a nadřízenému ukázat, že si skutečně zasloužíte vyšší plat nebo pozici než ostatní. Jste nejlepší, proč byste tedy měl dál proplouvat mezi těmi, kteří jsou jen průměrní?

V tomto ohledu si ale dejte pozor na to, abyste vždy vyzdvihovali sebe, ale nikdy neponižovali kolegy. Nesmí to vyznít tak, že ostatní dělají málo a nedaří se jim, ale tak, že každý dělá, co může, vám jde ale práce lépe od ruky díky vaší píli a snaze a bylo by dobré to ocenit.

Nezkoušejte to dříve než po roce

Ani když budete pracovat sebelépe, nebudete stoupat do výšin raketovou rychlostí. Vždy to chce trpělivost a čas. Myslete na to, že pokud vás před pár měsíci šéf ocenil vyšším platem, požádat o další navýšení by se mohlo zdát jako drzost.

Ale jestli od vašeho posledního povýšení nebo změny platu uběhl už rok, nemáte se čeho bát. Jen málokdo zůstává několik let na stejné pozici, aniž by se snažil se svou kariérou něco dělat. Ozvěte se a stoupejte po kariérním žebříčku pomalu, ale jistě.

Co dělat, když je odpověď NE nebo MOŽNÁ

Pokud od svého nadřízeného uslyšíte odpověď „možná“, nezoufejte. Celá řada lidí nedokáže hned odpovědět. Ale aby váš rozhovor neupadl v zapomnění, ihned si s ním domluvte schůzku, kde rozseknete výsledek. Dejte šéfovi týden na přemýšlení, ale nenechávejte otázku viset ve vzduchu moc dlouho.

Pokud je odpověď ne, ideálně se zeptejte, co byste podle šéfa měli udělat lépe, v čem zefektivnit práci, nebo jak se ještě více zdokonalit a dosáhnout vysněné pozice a platu. Pak posuďte, zda jste ochotni na tyto podmínky přistoupit.

Pokud ano, dál na sobě pracujte. Pokud ne, možná je na čase ohlédnout se po jiném zaměstnání. Podle statistik mnoho lidí po neúspěšné žádosti o zvýšení platu mění práci a ve většině případů si přijdou na lepší peníze, než si kdy dokázali pomyslet.

Zdroj: glassdoor.com, thecut.com, forbes.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články