Nejvyšší čas zazimovat zahradu. Poradíme, na co nezapomenout

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zazimovani zahrady
Zdroj: Shutterstock

Venku už je nějaký ten čas chladné počasí a je třeba myslet na to, že co nevidět může začít padat sníh. Proto je nejvyšší čas na zazimování zahrady. Jak se správně postarat o rostliny a celkově o pozemek, abychom s ním na jaře měli co nejméně práce?

Aby vám po následující sezónu zahrádka sloužila tak jako doposud, je potřeba jí přes zimu dopřát ten správný odpočinek. Máme pro vás hned několik tipů na její zazimování.

Poslední sekání a podzimní hnojení

Trávník jste během léta sekali mnohokrát a už se jistě těšíte, až si od této činnosti v zimě odpočinete. Poslední sekání by mělo proběhnout koncem října nebo první týden v listopadu.

Potom je třeba myslet také na to, že si váš trávník zaslouží vhodné hnojivo. Zvolte takové, které obsahuje vysoký podíl draslíku. Ten chrání plochu před houbovými infekcemi, uvádí Gardening in Minutes.

Shrabané listí do kompostu

V zahradě je třeba zamezit jakékoli možnosti vzniku plísní. Veškeré shrabané listí tak buď spalte, nebo nahrabejte na kompost. A to klidně včetně větviček, žaludů, kaštanů a dalších plodů, které se pod stromy mohou objevit.

Uložte k zimnímu spánku záhony

Rostliny v květináčích, které nesnesou zimu, jednoduše přemístíte na toto roční období domů. Co ale se záhonky? Je třeba je přikrýt ideálně smrkovými větvičkami. Na ty potom napadá sníh a rostlinky budou pod ním jako v peřince.

Kromě toho, že jim bude tepleji, tíha sněhu se také na větvích více rozloží a nebude tak hrozit jejich polámání či jiné poničení, radí LawnStarter.

Růže a další keře, které nebudete přikrývat větvemi smrku, obalte odspoda igelitovými pytli. Kromě toho, že se k nim nedostane sníh, budete chránit jejich kořeny před chladem a další rok vás pak opět potěší nádhernými květy.

Péče o zahradní jezírko

Pokud máte na zahradě jezírko s rybami, není třeba ho vypouštět. Některé druhy ryb, například koi kapři, dokonce v jezírku mohou zimu přežít. Stačí jenom, aby měly naspodu dostatek bahnité vrstvy, do které se mohou zahrabat, a abyste jim pravidelně v ledu dělali díry.

Pokud v jezírku ryby nemáte, použijte speciální čisticí prostředky, které vodu chrání před řasami. Minimálně jednou za 4 roky je dobré jezírko vypustit a doplnit ho potom na jaře čistou vodou, doplňuje Family Handyman.

Zdroj: LawnStarter, Family Handyman, Lawn Love, Gardening in Minutes

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články