Nehody při praní prádla se dají snadno vyřešit. Poraďte si s odolnými skvrnami i žmolky od kapesníku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena pracka
Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že vyprat prádlo není nic náročného? Nehoda se může stát každému, i tomu nejpozornějšímu z nás. Kolikrát se vám například stalo, že jste v kapse nechali papírový kapesníček a obalilo se vám pak papírem všechno vyprané oblečení?

Na prádle se mohou objevit zaprané skvrny, může být zašedlé, nebo se dokonce někdy stane, že s bílou várkou vyperete jednu červenou ponožku a musíte napravovat velké růžové škody. To všechno se dá ale vyřešit a my vám nyní poradíme jak.

Žmolky z kapesníku

Papírový kapesník v kapse oblečení může v pračce způsobit hotovou katastrofu. Pokud se vám stane, že po vyprání zjistíte, že máte všechno oblečení od žmolků, větší kusy papíru z prádla vyklepejte a najděte kapsu, ve které se kapesník nachází.

Vyčistěte pračku od útržků a oblečení dejte znovu přeprat, stačí pouze na program máchání, radí iReceptář. Pokud máte sušičku, máte vyhráno, ta vás totiž zbaví žmolků i chlupů na oblečení spolehlivě.

Jak na zaprané skvrny

S většinou zapraných skvrn si podle serveru Blesk poradí například žlučové mýdlo, které by vám doma nemělo chybět. Pokud ale máte na oblečení například mastné skvrny nebo skvrny od krve, které se nevypraly ani po několika pokusech, vyzkoušet můžete trik s tabletou do myčky.

Ta v sobě totiž obsahuje odmašťovací látky a z prádla by tak měla dostat i ty nečistoty, se kterými si obyčejný prací prášek neporadí. Jednoduše hoďte tabletu do bubnu a pusťte klasický prací program.

Bílé prádlo, které už není bílé

Může se stát, že některé prádlo po čase zašedne. Anebo, jak už bylo řečeno, obarvíte nedopatřením várku na růžovo. V obou případech se dá z oblečení opět udělat prádlo bílé. A nepotřebujete k tomu ani drahé prostředky z drogerie.

Web Recepty Prima Nápadů radí například využít perkarbonát, který prádlo dokonale vybělí a poradí si i s odolnými skvrnami. Navíc má desinfekční účinky a je skvělým prostředkem pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou.

Další radou je sušit prádlo venku na sluníčku. Slunce má totiž bělící účinek a oblečení tak bude zářivější, než kdybyste ho rozvěsili na věšák v tmavé chodbě.

Zdroj: Blesk, iReceptář, Recepty Prima Nápadů, Magazín Plus

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články