Nealkoholické pivo rodiče povolí dětem poměrně často. Přitom ale výrazně škodí jejich zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Deti a pivo
Zdroj: 123RF.com

V dnešní době nejspíš už nikoho nepřekvapí, když rodiče na domácí oslavě dají svému dítěti loknout piva. Rozhodně by se z toho ale nemělo stát pravidlo. A překvapivě mnoho lidí si neuvědomuje, že dětem by se nemělo povádat ani pivo nealkoholické.

Podle serveru Naše Zdravotnictví zhruba každé čtvrté dítě v České republice pije jednou za čas nealkoholické neochucené pivo nebo pivo ovocné. Rodiče na oslavách, kde mají své potomky pod dohledem, často toto dovolují. Jenomže mnoho odborníků upozorňuje na to, že je to špatné.

Lidé svým dětem pivo povolují

Není to ale pouze alkohol, co v pivu může mladému tělu uškodit, vysvětluje Deník. V roce 2022 v průzkumu 35 % rodičů přiznalo, že dětem mezi 15 a 18 lety povolují nealkoholická piva běžně.

15 % rodičů uvedlo, že jednou za čas nechají pít nealkoholické ovocné pivo dokonce i své potomky ve věku mezi třemi a šesti lety.

„Výsledky výzkumu potvrzují, že vztah české veřejnosti, a tedy i českých rodičů k alkoholu je poměrně vstřícný, což se samozřejmě odráží v tom, jak v této oblasti vedou své děti,“ říká Hana Friedlaenderová z agentury Nielsen Admosphere.

Proč jsou i nealko piva nebezpečná?

Nealkoholická piva sice nejsou pro děti tolik nebezpečná jako ta klasická, přesto ale obsahují mnoho látek, které mohou mít na mladé tělo negativní vliv, píše Vitalia.

Pokud si děti jako malé na pití piva zvyknou, nebude jim dělat problém přejít na to klasické, jakmile budou moci. Čím dříve tak s pitím začnou, tím větší je šance, že si na nápoji vytvoří závislost, varuje Deník.

I nealkoholická piva navíc obsahují alkohol. Sice v minimálním množství, ale u dětí do jistého věku je to stále problém. „Dítě ve věku 6 let, jehož hmotnost je kolem 20 kg a které vypije půl litru tzv. nealkoholického piva, už může mít měřitelnou hladinu alkoholu v krvi,“ uvádí Vesmír.

Dále piva obsahují často mykotoxiny a také malé množství bisfenolu. Jedná se o škodlivé látky, které opět mohou především mladším dětem, ale výjimečně i těm starším, ublížit zdravotně a také zvýšit jejich závislost na alkoholu, doplňuje text na webu Naše Zdravotnictví.

Zdroj: Deník, Naše Zdravotnictví, Pro Ženy, Vitalia, Vesmír, Kondice, Deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články