Nasbírejte si kaštany: Uděláte z nich mýdlo nebo koupel na bolavé klouby, lidé s nimi i spí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Kastany
Zdroj: Shutterstock

Kaštany na podzim sbírají především děti, které z nich vyrábějí zvířátka. Víte ale, že se plody jírovce maďalu dají v domácnosti využít například do kosmetiky?

K zimnímu období dříve patřily především pečené kaštany. Jedná se o plody jedlého kaštanu, který je velmi zdravý, uvádí Vitalia. Ačkoli plody jírovce se konzumovat nedají, neznamená to, že nejsou pro lidské tělo v mnohém přínosné.

Na bolavé klouby

Takzvané koňské kaštany si sice neupečete, i tak se vám ale vyplatí je sbírat. „Různě se nakládají na mazání, kterými si potom můžeme mazat bolavé nohy nebo žíly,“ uvádí pro Český Rozhlas Plzeň bylinkářka a pěstitelka bylin Štěpánka Janoutová.

Studie z roku 2019 zveřejněná na webu Science Direct uvádí, že se plody kaštanu používají v léčitelství již po staletí. Dříve se využívaly například k léčbě úplavice, bronchitidy, hemoroidů a žilních potíží.

Koupel z nastrouhaných kaštanů

Pokud vás trápí kožní problémy, nebo třeba máte na těle podlitiny, kterých se chcete rychle zbavit, nastrouhejte si do horké vany kaštany. Látky v nich obsažené pomáhají k tomu, aby se vám rány rychleji zahojily.

Z podobného důvodu se podle serveru Totally Wild také vyrábí z kaštanů mýdlo. Dále se z nich dělají různé masti, které působí nejen na bolesti kloubů a žil, ale také například proti viditelným křečovým žílám.

Kaštan jako relaxační pomůcka

Někteří lidé věří tomu, že kaštany dodávají pozitivní energii. Podle webu Medicine Net se proto už dříve nosily často po kapsách. Dávaly se také pod postel, aby v noci zabezpečily klidný spánek.

„Také jsem to slyšela. Na jedné přednášce ale zaznělo, že kaštany takhle prospívají pouze ženám, a mužům energii naopak berou. Takže kaštany do postele pro jistotu jenom pro dámy,“ říká Janoutová.

Zdroj: Totally Wild, Healthline, Medicine Net, Science Direct, Vitalia, Český Rozhlas Plzeň

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články