Komerční sděleníRady a nápadyŽivotní styl

Nákupní rada: kdy tablet potřebujete a co by měl umět

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena tablet
Zdroj: Shutterstock

To, že trh s tablety zažívá boom, není žádnou novinkou. Potřebujete ale tablet, když už máte smartphone a notebook? Výběr je děsivě velký, stejně jako jednotlivé prvky výbavy a velikosti displeje. Redakce Onlyu.cz dává tipy, kdy tablet potřebujete a co by měl dělat, když se rozhodnete pro jeho koupi.

Potřebuji tablet a co mi může udělat?

V první řadě si rozmyslete, k čemu a kdy budete tablet používat. 5 důvodů pro tablet je:

  1. Hodně cestujete, díváte se na filmy ve vlaku či letadle nebo rádi čtete noviny a časopisy a nechcete je kupovat na papíře. Displej smartphonu je často z dlouhodobého hlediska příliš malý, notebook je příliš těžký a objemný: tablet je perfektní řešení.
  2. Pokud svůj notebook používáte pouze k procházení několika webů, tweetování nebo sledování videí na YouTube, může být tablet velmi dobrou alternativou. Je lehčí, snáze se ovládá a klávesnice na obrazovce je pro takové účely perfektní.
  3. Jako druhá obrazovka pro TV: Samozřejmě může stačit chytrý telefon nebo programový průvodce, abyste viděli, co je při sledování televize zapnuté. Tablet je však vzhledem ke své velikosti mnohem pohodlnější než smartphone a četné softwarové aplikace jistě dokážou nahradit časopis. Další informace o fiktivním filmu jsou také rychle dostupné a na YouTube lze zhlédnout upoutávku na inzerovaný filmový trhák. Pokud už ale notebook doma máte, vše s ním zvládnete.
  4. Kuchařka v kuchyni už nemusí být z papíru. Tablet, zvláště pokud je vodotěsný, lze umístit vedle sporáku a usnadnit tak vaření.
  5. Hraní zábavných her na mobilu je jednou z nejoblíbenějších funkcí od dob Snakea. Obchody s aplikacemi obsahují tisíce her pro chytré telefony a tablety. Mezi ně patří i ty, které je prostě pohodlnější hrát na velké obrazovce tabletu.

Co by měl tablet mít?

Zobrazit

Většina tabletů má úhlopříčku obrazovky 7 nebo 10,1 palce. Mezi tím existuje mnoho dalších velikostí. Pro uživatele, kteří hodně cestují a hledají tablet s nízkou hmotností, se spíše doporučuje menší. Pokud zařízení slouží jako druhá obrazovka a je pouze na konferenčním stolku, může mít i 10 palců. Je to ale věc vkusu, jak už to u chytrých telefonů bývá. Co zase nemá s vkusem nic společného, je rozlišení displeje. Pokud je to možné, neměl by klesnout pod kvalitu WXGA (1280 x 800 pixelů). Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů) je ještě lepší. U menších displejů s úhlopříčkou přibližně 7 palců může být rozlišení WVGA (800 x 480 bodů) dostačující pro jeden nebo druhý. Tablety této velikosti jsou většinou levnější, ale často vás pak zamrzí špatné rozlišení a koupíte dvakrát. Zkontrolujte Matepad Pro cena; má zajímavé vlastnosti.

Editor

Stejné je to s CPU a jeho hlavní pamětí: pokud jsou příliš slabé na to, aby zvládly několik úkolů najednou, a pokud je navíc brzdí uživatelská rozhraní na straně softwaru, budete frustrovaní rychlostí a ztratíte chuť na tableta. Dvoujádrový procesor je nutností, nebo ještě lépe 4jádrový – zvláště u tabletů s Androidem. Taktovací frekvence 1 – 1,5 GHz je v pořádku, RAM by měla mít alespoň 1 GB.

Úložný prostor

Aplikace vyžadují místo na disku, což je na mnoha zařízeních vzácné. Podle toho by to mělo být 16 nebo ještě lépe 32 GB, které lze případně rozšířit pomocí micro SD karty. Mnoho složitých her může mít velikost přes 1 GB.

Balíček baterií

Čím vyšší je úroveň baterie, tím lépe. Je nepříjemné, když je baterie vybitá po 2 hodinách jízdy ve vlaku a sledování filmů a dalších 2 hodinách cesty před vámi. Zde byste se měli orientovat na co nejvyšší specifikaci mAh a dlouhou výdrž baterie. Vše v rozsahu 5000mAh je dobré, více než 7000mAh je velmi dobré.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články