Miss Ukrajina vs. Miss Genocida: Rozdíl mezi kostýmy ukrajinské a ruské miss nešlo nechat bez povšimnutí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
miss universe ukrajina
Zdroj: Profimedia

Ukrajina a Rusko spolu svádějí boje nejen na válečném poli, ale i na molech soutěže Miss Universe. Při Miss Universe National Costume Contest, kdy zástupkyně svých zemí reprezentují tradičními oděvy, se utkaly právě tyto dvě země ve sledovaném souboji.

Soutěž se konala 15. ledna v New Orleans a pomyslná bitva proběhla mezi Ruskou Annou Linnikovovou a Ukrajinkou Viktorií Apanasenkovou.

Sláva Ruského impéria

V této části soutěže všechny finalistky prezentují svou zemí tradičním oděvěm. Národním kostýmem Linnikovové je dle jejího sdělení téma Ruská říše.

Zvolila minišaty s perlami a polodrahokamy, které byly doplněné o červené sametové pláštěnky s balonovými rukávy a korunou Ruského impéria. Na výrobě šatů se podílelo Státní muzeum v Rusku.

Ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Například dle serveru Dailyo je necitlivé zvolit červenou barvu, když je prolévána krev ukrajinských občanů kvůli agresi Ruska.

Téma Ruského impéria pro kostým na takové soutěži je dle serveru hodně zvracené vzhledem k Putinově posedlosti staroruskou slávou.

Archanděl Michael

Ukrajinka Apanasenková zvolila kostým archanděla Michaela, který je znám také jako „bojovník světla“. Apanasenková uvedla, že byl kostým inspirován válkou na Ukrajině.

Krásný kostým s pohyblivými křídly si můžete prohlednut na videu na twitteru. Tvořily ho bílé šaty se zlatým živůtkem spolu s křídly modré a žluto-zlaté barvy. Že kostým pracuje s tématem války, podpořila modelka i svou chůzí, pohyby a mečem.

„Michael bojuje se zlem a vyhrává,“ okomentovala následně kostým sama Apanasenková pro server Insider.

„Pro ostatní je velmi důležité vidět, když jiní lidé v tak hrozné době mohou vytvořit něco krásného, pozitivního,“ dodala s poukazem na to, že výroba kostýmu probíhala v podmínkách, kdy se Ukrajina potýká s výpadky elektřiny a nálety.

Reakce napříč celým internetem

Šaty začal komentovat celý internet. Ostrý kontrast mezi kostýmy byl natolik zřejmý, že jej nešlo nechat bez povšimnutí.

Kostým Miss Ukrajiny byl opěvován, zatímo ruský kostým kritizován. Ruskou modelku přejmenoval internet na Miss Genocida a mnoho lidí se pozastavovalo nad tím, že se Rusko vůbec mohlo zúčastnit. Rusce totiž úřady udělily vízum, přestože byl propírán její kladný vztah k Putinovi.

Média se také všimla toho, že se ukrajinská miss vyhýbala fotkám s ruskou účastnicí, která o to naopak velmi stála.

„Nebyl to její první pokus. Vždy jsem se jí zeptala, zda podporuje politiku svého prezidenta, který začal válku na Ukrajině, a zatím jsem nedostala odpověď,“ uvedla dle serveru Novinky Apanasenková jako důvod, proč společné focení nechtěla.

Na twitteru se dají najít i videa, kde je vidět ruská modelka na molu a do kontextu je video doplněno o záběry z Ukrajiny.

Soutěž nakonec vyhrála Američanka R’Bonney Gabrielová. Ruska ani Ukrajinka se nedostaly do finále.

Zdroje: Dailyo, Twitter, Insider, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články