Milý Ježíšku, chtěla bych pod stromečkem pejska aneb Proč nevyhovět dětským přáním na živé zvířátko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Darek pes
Zdroj: Shutterstock

Snad každé dítě svým rodičům dříve či později představí přání vlastnit domácího mazlíčka. A před Vánoci je to pro ratolesti skvělá příležitost. Ježíšek ve svých dopisech štěňátko nebo koťátko objeví velmi často. Je ale dobrý nápad dětem zvíře pořizovat?

Podle webu Váš chovatel téměř polovina mazlíčků, kteří byli darováni jako dárek na Vánoce, skončí v útulku. Tato smutná statistika je jedním z důvodů, proč byste se měli nad tím, co svým dětem dáváte, zamyslet.

Starost především pro vás

Pokud pořídíte dítěti zvíře, samozřejmě mu budete vysvětlovat, že se o něj musí také starat. Jenomže je jasné, jak to dopadne. Krmit, koupat i vyčesávat ho budete vy. Když něco zničí, uklízet to budete vy. Výcvik připadne také na vás.

Pokud se budete snažit dítě naučit o zvířátko starat, nejspíš to nedopadne dobře. Nějaký čas se možná bude váš potomek snažit, potom ho ale povinnost bude štvát a možná to dojde tak daleko, že bude z dárku naopak nešťastné.

Zvíře je rychle omrzí

Především malé děti chtějí všechno, co vidí. Žádná hračka je ale nebaví dlouho. A stejně je to i s živými dárky. Pokud jim pořídíte štěně nebo kotě, pár dní ho možná budou obdivovat, potom ho ale začnou přehlížet.

Omrzí je, nebude je bavit a vy začnete přemýšlet o tom, zda si chcete pejska či kočičku vlastně nechat. Samozřejmě se bavíme o dětech zhruba do 10 let věku. Ty starší už ke zvířátku dokážou lépe přilnout a považovat ho spíše za kamaráda než za hračku.

Trpí tím i samo zvíře

Každé zvíře potřebuje alespoň trochu zkušeného majitele. Někoho, kdo chápe jeho potřeby. Kdo bude vědět, jak se o nového kamaráda starat. Malé děti netuší, jak často má pes žrát, kdy mu vyměnit vodu nebo jak se postarat o kočičí záchod.

Kromě toho budou zvíře možná často tahat za ocas, za uši, trápit ho. Je těžké pětiletému dítěti vysvětlovat, že tímhle způsobem si se zvířátkem hrát nemůže. Ve výsledku tak bude trpět zvíře, budete trpět vy a děti budou nešťastné, že je za něco káráte.

Pokud chcete dát zvířátko svým dětem jako dárek, počkejte, až dospějí do věku, kdy pro ně bude vhodné. Zvažte, zda jste schopni se o mazlíčka společně s nimi postarat, zda jsou ony schopné ocenit psa nebo kočičku přesně tak, jak si zaslouží. Obecně bychom ale živé dárky dětem do 10 let spíše nedoporučili.

Zdroj: Váš chovatel, Ochrana zvířat, Novinky, Babinet

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články