Máte vánočního veselí po krk? Poradíme, jak přežít svátky, pokud je nemáte právě v lásce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce negativni zena
Zdroj: Shutterstock

Vánoční období si velká část lidí užívá. Jsou mezi námi ale také ti, kteří svátky klidu a míru z různých důvodů nemají rádi. Vánoční atmosféra takové jedince vyloženě dráždí, když z rádia hraje Last Christmas, chtějí si utrhnout uši. Patříte k těmto lidem?

Jak přežít Vánoce, pokud je nemáte rádi? Z průzkumů zveřejněných v minulých letech podle webu Doktorka vyplývá, že 14 % osob si vánoční svátky spojuje s úzkostmi. 8 % lidí dokonce během tohoto období trpí depresemi. Představa, že Vánoce má rád každý, je tak velmi mylná.

Stresové období

Během vánočního období je venku zima, ráno odcházíte do práce za tmy a vracíte se večer opět za tmy. Máte napěchovaný program, protože je pro vás povinností ukázat se hned na několika vánočních večírcích. Nestíháte nakupovat dárky, a to už vůbec nemluvíme o finančních problémech.

Není se vlastně čemu divit, že zatímco mnozí si sváteční období užívají, někteří lidé trpí. Jak ale Vánoce přežít, když k těmto osobám patříte? Existuje několik tipů, které vám prožívání svátků zpříjemní.

Nechte si pomoct

Uklidit před Vánoci byt je obvykle práce matky hospodyňky. Jenomže pokud toho na sebe naložíte příliš, budete unavení, nevrlí a snadno zkazíte náladu i ostatním členům rodiny.

Nebojte se říci si o pomoc. Váš partner sám od sebe možná okna umýt nepůjde, když ho o to ale požádáte, určitě vás nenechá v předvánočním úklidu samotnou. Pamatujte na to, že Vánoce jsou svátky klidu, zbytečně se tak stresovat kvůli nevytřené podlaze je hloupost.

Uvědomte si hodnoty

Pamatujte, že láska a náklonnost není vyjádřena tím, jak drahý dárek koupíte. Pokud nemáte peníze, jednoduše vymyslete něco, co vaše blízké potěší, ale nebude vás to tolik stát. I podomácku vyrobené dárky dokážou říci, jak moc si blízkých vážíte. Stresovat se ohledně peněz je zbytečné.

Nemusíte být všude

Většina lidí má kolem Vánoc nabitý program. Jezdíte za příbuznými, chodíte po vánočních večírcích. Uvědomte si ale, že není vaše povinnost přijmout každé pozvání. Pokud někam jít nechcete, jednoduše si udělejte hezký večer doma v posteli u filmu a odpočiňte si.

Neřešte tradice

Pokud Vánoce nemáte rádi, nepřemlouvejte se do ničeho, do čeho se vám nechce. Ostatní členové rodiny ať si klidně jablko rozkrajují, vy ale můžete zvyk vynechat. Tradice nejsou povinnost, ale spíše taková zábava, která má zpříjemnit večer.

Pokud jsou pro vás ale stresující a mají na vás přesně opačný účinek, než by mít měly, jednoduše se jim vyhněte. Rodina vám to jistě nebude mít za zlé.

S dodržování všech těchto rad se vyhnete těm největším stresům, které vás v období kolem Vánoc mohou potkat. Svátky díky tomu nejspíš mít rádi nezačnete, každopádně je ale přežijete ve zdraví a bez hádek s ostatními členy rodiny.

Zdroj: Lidovky, Tourist centrum, Psychologické tipy, Bílé Vánoce, Doktorka

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články