Lití olova: Tradice starých Keltů, která přetrvala dodnes. Nejlepší je odlít symbol majáku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
liti olova
Zdroj: Shutterstock

Lití olova stále patří k velmi oblíbeným vánočním tradicím. I když se u nás mnohem častěji v rodinách rozkrajují jablka nebo dávají šupiny pod talíř, stále jde o zvyk, který nevymizel a každoročně se mu věnuje mnoho lidí. Odkud ale tradice pochází a co všechno vám vlastně může olovo prozradit?


Tradice lití olova se podle serveru EuroZprávy zrodila už u starých Keltů. Ti se tomu podle legend naučili u veleknězů z bájné Atlantidy. Keltové nicméně více než olovo samotné uctívali vodu a její magickou moc dát olovu tvar, který jim měl předpovědět budoucnost.

Voda byla pro Kelty mocnou součástí přírody, která za určitých podmínek a v určitých dobách dokáže člověku ukázat, co ho čeká. Olovo bylo jenom součástí rituálu. Dnes je to spíše olovo samotné, na které se při provádění tradice soustředíme.

Stále oblíbená

I v dnešní době je lití olova tradicí stále oblíbenou. Ještě na začátku tohoto století se praktikovala prakticky v každé rodině. A i když dnes už nelije olovo tolik lidí, stále je dost těch, kteří si nechávají předpovědět budoucnost touto cestou.

Pokud se letos rozhodnete pro lití olova i vy, je několik věcí, které potřebujete vědět. První z nich je, kde sehnat pro tuto tradici vybavení.

Server Bydlíme Kvalitně radí pořídit si na internetu olověné mince a ty pak rozehřívat na starší pánvi, kterou můžete zničit. Určitě ale seženete i nějakou sadu na lití olova ve větším obchodě.

Využít se ale dá například i lžička, tam je jenom potřeba více opatrnosti. Důležité je uvědomit si, že olovo je látka toxická, takže jeho lití je třeba dělat vždy v místnosti s otevřeným oknem.

Prozradí, co vás čeká

Lití olova je velmi snadné. Jakmile se kov rozehřeje, nalijete ho do studené vody, kde velmi rychle ztuhne a stane se z něho tvar, který vám má předpovědět budoucnost. V některých rodinách si význam jednotlivých tvarů lidé domýšlí.

V jiných se ale řídí tím, čemu věřili už naši předkové. V takovém případě je jedním z nejpozitivnějších symbolů, který můžete odlít, maják. Ten ukazuje na světlé dny a přicházející štěstí. Naopak smrt v rodině značí kříž.

Plazi jsou znamením zrady a nepřátelství. Samotní hadi jsou někdy považováni za pokušení, ale i nově získanou moudrost.

Vzniknout vám ale při lití olova může prakticky cokoli. U některých symbolů se tak jejich významy vyhledávají jen velmi složitě.

Zdroj: Eurozprávy, Jičínský deník, Bydlíme Kvalitně, Seznam Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články