Lidská osobnost se může během života výrazně změnit. Mohou za to události kolem nás, ale také některé zdravotní problémy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Osobnost
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás jsme jiný. Naše osobnost je částečně určena genetikou, z velké části se ale také mění na základě toho, co prožíváme. A může jít o změny způsobené vnímáním okolí, nebo například nějakým úrazem, který zasáhne do našeho mozku. Ačkoli si tak mnoho lidí myslí opak, naše osobnost se během života může změnit mnohokrát.

Některé osobnostní rysy bývají u většiny lidí v dospělosti relativně stabilní. To, zda je člověk spíše optimista, či pesimista, extrovertní, nebo introvertní povahy, to jsou vlastnosti, které se obvykle nemění. Neznamená to ale, že k tomu dojít nemůže, popisuje Very Well Mind.

Výkyvy nálad, nebo neobvyklé změny?

Člověk se mění především během dospívání. Je jasné, že ve dvaceti letech budeme mít jinou osobnost než v deseti. Následně se ale za běžných okolností příliš nemění. Některé výkyvy nálad jsou normální, zvláště ve chvíli, kdy v životě projdeme nějakou nezapomenutelnou událostí. Příkladem může být rozvod, smrt člena rodiny či účast na nějaké tragédii, píše American Psychology Association.

Pokud se nicméně osobnost člověka změní zničehonic, a to navíc velmi výrazně, může se jednat o známku toho, že trpí nějakým psychickým problémem, se kterým by se mělo něco dělat.

Náhlá změna osobnosti pak samozřejmě může být způsobena také nějakým úrazem, při kterém došlo k poranění hlavy. Ačkoli je člověk nadále zdravý, vše si pamatuje a jeho mozek funguje, některé věci se mohou změnit a v konkrétních situacích nyní reaguje jinak než dříve.

Změny přicházejí i s určitými životními cykly

Kromě všech výše zmíněných možností má na změnu osobnosti vliv také hladina různých hormonů v našem těle. Ženy se tak například výrazně mění během menopauzy.

Pokud máte zdravotní problémy se štítnou žlázou, velmi pravděpodobně také dojde ke změnám nálad a lidé vás začnou vnímat jinak, protože se budete jinak chovat. A to třeba i v případě, že si to sami neuvědomíte.

Samostatným případem jsou potom lidé, kteří dobrovolně berou hormony například z důvodů změny pohlaví. Mužské a ženské hormony jsou logicky jiné a i v tomto případě může dojít k výrazným změnám v chování člověka.

Ačkoli za běžných okolností se lidská osobnost nemění, nebo se mění jen minimálně (alespoň tedy v dospělosti), je jasně vidět, že existuje celá řada důvodů, proč se změnit může.

Zdroj: Very Well Mind, University of California, American Psychology Association, Psychology Today, Medical News Today, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články