Kravský hnůj se hodí na záhon, koňský do skleníku a slepičí na balkon. Využijte materiál při zahradničení efektivně

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Hnuj
Zdroj: Shutterstock

Jarní počasí se letos začalo ozývat velmi brzy. Je jasné, že za krátký čas už bude většina zahrádkářů připravovat záhony na pěstování. Jedním z velkých témat v tomto ohledu je, jaký hnůj při péči o rostliny používat.

Hnůj je sice odpad, pro zahrádkáře se ale může jednat o poklad. Je totiž plný živin a slouží při pěstování rostlin jako dokonalé hnojivo. Pokud máte možnost vybrat si mezi více druhy, řiďte se následujícími radami a dočkáte se úrody jako nikdy předtím.

Na jaře je ideální hnůj zapravit do kompostu. Čerstvým hnojem je nejvhodnější hnojit na podzim, uvádí web Pro ženy. Vrstvy hnoje je pak dobré prokládat vrstvami trávy a půdy.

Kravský hnůj

Tento druh hnoje se hodí nejvíce pro druhy rostlin, kterým vyhovuje organické hnojení. Živiny se z něj uvolňují střední rychlostí a nejlepší je využívat ho ve spojení se slámou, uvádí Radíme jak. Vždy nicméně využívejte pouze hnůj z dobře známého chovu, nikdy si pak nenechávejte vozit materiál z velkochovů.

Koňský hnůj

Koňský hnůj má daleko více dusíku. Uvolňuje velké množství tepla, a hodí se proto do skleníků a pařenišť. Jak ale varuje Dům & Zahrada, jeho nevhodné použití může například na slunných venkovních záhonech květinám naopak ublížit.

Ovčí a kozí hnůj

Tento hnůj obsahuje velké množství živin i dusíku. Může sice pomoci rostlinám s rychlým růstem, na druhou stranu je ale může také popálit. Je tedy třeba s ním zacházet opatrně, hodně ho prokládat zeminou a nepoužívat ho na záhony na přímém slunci.

Drůbeží trus

Drůbeží trus se hodí nejvíce při pěstování zeleniny a okrasných rostlin, kterým pomáhá s vytvářením dokonalých květů. V nízkých dávkách se hodí i pro balkonové květiny do truhlíků, doplňuje iReceptář.

Zdroj: Prima Living, Pro ženy, Radíme jak, iReceptář, Dům & Zahrada

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články