Kočkám nedávejte žrádlo pro psy a naopak. Můžete jim zadělat na mnohé problémy, shodují se odborníci

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Pes a kocka
Zdroj: Shutterstock

Kočky i psi jsou všežravci. To ale neznamená, že neexistují potraviny, které by jim mohly ublížit. A kupodivu to může být i jídlo, u kterého by to nikdo netušil. Vaše kočka by totiž například rozhodně neměla jíst granule, které dáváte svému druhému čtyřnohému miláčkovi.

Každý, kdo má doma kočku i psa, nejspíš zná situaci, kdy si mazlíčci vzájemně lezou do jídla. Když pes jednou nebo dvakrát sežere kočičí žrádlo, nejspíš se mu hned nic nestane. Rozhodně by se to ale nemělo dít pravidelně.

„Jednorázový náhodný příjem kočičích granulek psovi rozhodně nikterak neublíží. A naopak, pokud si kočka poradí s rozkousnutím větší psí granule, tak by se při náhodné konzumaci nic zásadního stát nemělo. Ale jako dlouhodobě podávané krmivo je tato volba naprosto nevhodná,“ uvádí pro OnlyU.cz MvDR. Pavel Vokrouhlík z veterinární kliniky Na Zdaboři.

Problém tkví v tom, že některé složky kočičích granulí mohou být pro psy škodlivé, na což upozorňuje Radek Černín, výživový specialista pro psy. Které to jsou?

„Například taurin, aminokyselina, která je pro kočky nezbytná, ale psi ji mohou produkovat sami, je v kočičím krmivu obvykle v hojném množství. Nadměrný příjem taurinu může u psů vést ke zdravotním problémům,“ říká pro OnlyU.

Podle jeho slov by ani kočky neměly konzumovat granule psí. Tito mazlíčci jsou totiž náchylnější na nemoci, které psům tolik nehrozí. A špatně sestavená strava jim v tomto ohledu může ublížit.

Nedostatek bílkovin

Pokud budete kočku krmit psím žrádlem, pravděpodobně po čase zjistíte, že jí něco chybí. Psí konzervy i granule totiž obsahují oproti těm kočičím snížený obsah bílkovin.

Psům stačí, aby jejich strava obsahovala zhruba 15 až 30 % bílkovin. U koček je to ale od 30 do 45 %. Bílkoviny jsou důležité nejen při tvorbě svalů, ale například i pro hormony. V případě, že jich kočka nebude mít dostatek, mohla by se časem potýkat s vážnými zdravotními problémy.

Příliš hořčíku

Psí konzervy obvykle obsahují daleko více hořčíku než ty kočičí. To může u koček způsobovat vyšší pH moči, což vede k zánětům močových cest. Na ty nejvíce trpí vykastrovaní kocouři, kteří žijí pouze v bytě.

Pokud se problémy neřeší včas, může dojít až ke vzniku močových kamenů. Celkově se pak situace může zhoršit a je třeba ji řešit s veterináři i několik měsíců. Tomu všemu se přitom dá předcházet správným krmením pro kočky.

Některé látky si kočky nedovedou vytvořit

Kočky jsou jedny z mála živočichů, kteří si přirozeně nedovedou vytvořit některé látky potřebné pro zdraví. Patří k nim například taurin a niacin, píše ve svém článku veterinářka Megan Keller. Proto kočičí krmiva tyto látky obsahují, kdežto v těch psích se vyskytují jen ojediněle.

Existuje tak celá řada důvodů, proč by kočky neměly psí žrádlo jíst. Už po několika dnech se jim může velmi přitížit. Pokud by došlo k tomu, že bude pes konzumovat žrádlo kočičí, může samozřejmě dojít také ke zdravotním problémům. To ale  především v případě, že bude kočičím krmivem krmen pravidelně.

Černín uvádí, že kočičí krmivo je kaloricky bohatší než psí, což může vést k riziku obezity u psů. Obezita u psů je vážný zdravotní problém, který může způsobit řadu dalších komplikací, jako jsou cukrovka a onemocnění srdce a kloubů.

Podle Vokrouhlíka je při výběru krmiva pro mazlíčky nejdůležitější, aby byla strava plnohodnotná. Musí obsahovat všechny nezbytné součásti pro zdravý rozvoj těla a organismu a udržení všech jeho funkcí.

Dále musí být vyvážená. „To znamená že každá jednotlivá komponenta musí být v tom správném množství a také vzájemném poměru k některým dalším hodnotám,“ vysvětluje.

Granule: Ano, nebo ne?

Bára Vítková, odbornice na zvířecí stravu ze společnosti BiBi FOOD, uvádí, že granule obecně nejsou tím nejvhodnějším, co můžeme zvířeti dát. A to především kvůli procesu extruze, kterým granule procházejí. Ty dle Vítkové zničí poslední zbytky živin, které v suchém krmivu jsou.

„S nástupem suchého krmiva na trh diametrálně klesl průměrný věk života koček i psů a přibylo civilizačních a jiných chorob. A to není výmysl, poukazují na to různé studie,“ uvedla pro OnlyU.cz.

„Zaslepenost okolo granulí se dá přirovnat k éře popularity cigaret. Dneska už i dítě ví, že kouření škodí zdraví. Je to přece tak jasné a zřejmé. Jenže vždy tomu tak nebylo. Doufejme, že stejné procitnutí nastane co nejdříve i u granulí,“ doplnila.

S jejím názorem ale nesouhlasí Pavel Vokrouhlík. Podle jeho slov granulované krmivo pro zvířata není zlé. Jde pouze o jeden ze způsobů, jak mazlíčky krmit. Majitelé zvířat si samozřejmě mohou zvolit i jiné cesty, to ale nutně neznamená, že by byla veškerá granulovaná strava špatná.

Jednou z věcí, kterou si ale lidé často neuvědomují, je, že kočka i pes potřebují granule dávkovat jinak. Psovi by měl majitel dát žrádlo dvakrát denně. Podle Vokrouhlíka totiž v případě, že má ke granulím zvíře přístup celý den, sežere daleko méně.

Navíc je prokázáno, že takoví psi trpí psychickými i fyzickými problémy. Pes by se měl dvakrát denně pořádně nažrat a potom k jídlu nemít přístup.

„Naproti tomu kočka musí mít neustálou možnost během dne nalézt krmivo. Úmyslně používám slovo nalézt. Kočka je typický predátor, lovec, A akt lovu je pro její psychickou pohodu velice důležitý. Proto je vhodné kočce granule nechat po celý den, ale zavřené nebo schované v interaktivním krmítku pro kočky, nebo je třeba různě po malých hromádkách schovávat po bytě,“ vysvětlil.

Zdroj: autorský článek ve spolupráci s oslovenými odborníky, Pet MD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články