Komerční sděleníŽivotní styl

Kde si užít skvělé pláže i tajemné památky doslova za pár korun? Máme jeden tip

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cestovani
Zdroj: Pexels.com

Přemýšlíte, kam se vydat v létě na dovolenou? Ať už patříte mezi plážové dovolenkáře, nebo objevitele neobvyklých míst, můžeme vám všemi deseti doporučit Bulharsko. Co zajímavého tady uvidíte a které pláže jsou ty nejkrásnější?

Když si zadáte do vyhledávače “Dovolená Bulharsko”, určitě vás příjemně překvapí cena, za kterou se do Bulharska můžete podívat. Pobyt vás tu vyjde už od deseti tisíc korun, včetně letenky, ubytování a all inclusive stravy. Pokud navíc vyrazíte mimo hlavní prázdninovou sezónu, můžete cenu srazit ještě o kousek níž.

Vykoupejte se v Černém moři a obdivujte historii

To nejdůležitější ale je, co vlastně v Bulharsku můžete dělat? Většina lidí sem vyráží za mořem. Nejlepší koupání hledejte na Slunečném pobřeží – letovisku s čistou, 8 kilometrů dlouhou pláží. Navíc to tady pořádně žije, takže se po denním slunění můžete vyrazit bavit do baru nebo na diskotéku. Češi také rádi jezdí do Primorska, kde je to o poznání klidnější.

Bulharské pobřeží možná nepatří mezi místa, kde byste hledali historické památky. To je ale chyba! Jedním z nejmalebnějších měst u moře je určitě Nessebar, jehož centrum je dokonce zařazeno na seznam UNESCO. Řadu památek, jako je archeologické muzeum, Arménský kostelík nebo Katedrála sv. Cyrila a Metoděje, najdete v nedalekém Burgasu. Mezi nejstarší bulharská města potom patří Sozopol, který je také oblíbeným přímořským letoviskem.

Nasaďte pohorky a vyrazte do hor

Bulharsko má co nabídnout i milovníkům přírody. Nachází se tu celkem 3 národní parky – Rila, Pirin a Vitoša. Rila je největším z nich a tyčí se tu mimo jiné i nejvyšší hora celého Balkánu Musala, která dosahuje nadmořské výšky skoro 3 000 metrů nad mořem. Národní park Rila začíná jen kousek od hlavního města Sofie. Pirin nezůstává pozadu, i tady najdete vysoké hory, malebná ledovcová jezírka a neprozkoumané jeskyně. Národní park Vitoša je potom rájem pěších turistů a v zimě lyžařů.

Bulharsko je proslulé pěstováním růží, a proto byste určitě neměli minout Údolí růží, které se táhne v délce 120 kilometrů. Nejlepší je sem vyrazit na jaře, kdy se tu také koná květinový festival. Z téhle podívané vám budou oči přecházet. Tipli byste si, kolik okvětních lístků je potřeba k vyrobení litru růžového oleje? Neuvěřitelných 3 000 lístků. Takový růžový olej nebo třeba marmeláda z damascenské růže bude vzácným suvenýrem z vašich cest po Bulharsku.

TIP: Chystáte se autem do Bulharska? Doporučujeme přečíst článek od portálu vsekolemcestovani.cz

Špetka tajemna

Znáte legendu o Orfeovi? Právě v Bulharsku leží místo, kde údajně Orfeus sestoupil do podsvětí, aby zachránil svou milovanou manželku. Místo nese název Ďáblovo hrdlo a jedná se o soutěsku s nejvyšším podzemním vodopádem na Balkáně. Voda tady burácí tolik, že je výprava k vodopádu skutečně strašidelným zážitkem. Jen pro odvážné!

Dalším tajemným místem je takzvaný kamenný les, v originále Pobiti Kamani. Spatříte tady na tři stovky kamenných sloupů vysokých až 7 metrů, které připomínají různá zvířata a další útvary, jen co vám fantazie dovolí. Patří mezi oblíbená místa mystiků a je opředeno mnoha legendami.

Už jste byli v Bulharsku? Co na dovolené nejvíc učarovalo vám?

Autor: redakce


Související články