Jednorožčí či nebinární polykula: Vztahy více lidí, o kterých se mluví jen minimálně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
polyamorie
Zdroj: Shutterstock

V dnešní době je téma sexuality a pohlaví poměrně řešené. Homosexuálové se nemusí skrývat, jsou čím dál více společností přijímáni. Stejně tak i transgender osoby nebo lidé nebinární mají ve 21. století život daleko jednodušší než před mnoha lety. V souvislosti s těmito tématy se ve společnosti mluví také o polyamorii a polykule.


Polyamorie je pojem popisující vztah, kdy spolu žijí tři a více lidí jako partneři. Ti se vzájemně milují, dělají to, co běžní lidé v páru, sdílí své soukromí a žijí spolu intimně. V dnešní době jde o poměrně rozšířenou věc, o které se v médiích mluví.

Naproti tomu o polykule se mluví jen minimálně. Tento pojem znamená jakousi síť lidí, kteří spolu něco mají, ne nutně to ale musí být vzájemné. Jeden člověk například miluje jiného, ten kromě toho ale chodí s dalšími dvěma a ti mají také každý dalšího partnera.

Lidé v těchto vztazích vzájemně o dalších partnerech svých partnerů vědí. Nemusí je ale nutně znát a něco s nimi mít. Často k nim nejsou přitahování – ať už z fyzického hlediska, tak i co se týče jejich chování, objasňuje server Cosmopolitan.

V českých médiích promluvila nedávno o polykule režisérka Jana Počtová, která v rozhovoru pro Prostor X uvedla: „Když jsem se s tím setkala poprvé, myslela jsem, že si budu muset dělat graf, abych věděla, kdo s kým.“ Dodala, že jeden z jejích známých v polykule žije. Ona sama pak ve svém dokumentu sleduje život lidí v polykule nebinární.

Nebinární polykula

Polykula může mít podle vztahu lidí i osob, které v ní jsou, různé typy. Studie z roku 2018 hovoří například o polykule nebinární. V takové polykule spolu žijí lidé, kteří se výlučně neidentifikují jako muži ani jako ženy.

Zároveň sem ale patří také vztahy transgender osob, které nespadají do běžné heterosexuální kategorie. Tito lidé složitě uvažují o své vlastní identitě. Proto mají také tendenci zapojovat se do složitějších vztahů s podobně orientovanými lidmi.

Jednorožčí polykula

V tomto případě se jedná o skupinu dvou lidí, ke kterým se postupem času přidal třetí člověk, a to bez ohledu na to, jak sám sebe identifikuje. Obvykle jde o heterosexuální pár, ke kterému se přidá bisexuální žena či muž. Toho označujeme jako jednorožce, popisuje server Very Well Mind.

Jednorožec je přitahován oběma osobami v páru, a nemá tak tendenci jejich lásku rozvrátit, ale naopak se do ní zapojuje. Obvykle se nejedná pouze o partnera intimního, ale skutečně o člověka, který s lidmi začne žít v plnohodnotném vztahu.

Zdroj: Cosmopolitan, Very Well Mind, SSWR, YouTube

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články