Jak vařit, aby se zápach z kapusty a dalších jídel nelinul až k sousedům. Zkuste naše rady

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vařena kapusta
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás to zná. Děláte si doma květák, kapustu nebo zelí, těšíte se na chutné jídlo, během vaření se ale váš byt nebo dům naplní nepříjemným zápachem. Každý, kdo otevře dveře, na první dobrou hned ví, co budete mít k obědu. Napadlo vás někdy, že nepříjemné pachy jdou nějakým způsobem zmírnit?

Není to jenom o kapustě a zelí. Někdy nepříjemně zapáchá také cibule, ryby, nebo třeba jen přesmažený olej. S těmito radami už ale nebudete muset podobné problémy nikdy řešit.

Pomůže ocet

Pokud pracujete s rybím masem, máte možná problém se následně zbavit zápachu, který vám zůstal na rukou. Obyčejné mýdlo nepomáhá. Spolehlivě ale funguje ocet.

Možná si říkáte, že tím pouze vyměníte jeden zápach za jiný. Toho rybího se nicméně zbavíte a ocet vyčichne velmi rychle. A skvělým pomocníkem je i při vaření zelí, kapusty či květáku. Jednoduše dejte lžičku octa do vody k nim, radí Český rozhlas Vysočina.

Zbavte se zápachu ze smažení

Pokud děláte na oběd něco smaženého, zápach pak v bytě zůstane ještě několik hodin. Větrání nepomáhá a vy možná čekáte nějakou důležitou návštěvu. Pokud se chcete zápachu ze vzduchu zbavit, vyzkoušet můžete následující triky.

Tím prvním je jednoduše na plotnu postavit hrnec s vařící vodou a přidat do něj aviváž. Nechte vodu vyvařit a ona s sebou postupně stáhne i nepříjemné pachy z okolí, uvádí Bydlíme kvalitně.

Výpary můžete zmírnit už při smažení. A to tím, že do pánve k masu nebo sýru přidáte plátek jablka nebo chemicky neošetřeného citronu. Ty udrží pachy ve své blízkosti, proto se nebudou dostávat do okolí.

Díky těmto radám se zápachu v domácnosti zbavíte velmi snadno, ať už zrovna květák smažíte, nebo vaříte. Zelí a kapusta už nebudou strašákem a vy si své jídlo budete moci vychutnat pěkně v klidu.

Zdroj: Český rozhlas Vysočina, All Recipes, The Kitchn, Hobby instory, Bydlíme kvalitně

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články