Jak se zbavit škytavky: Rekordman škytal 68 let v kuse. Vy se problémům vyhnete třeba díky masáži konečníku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena skytavka
Zdroj: Shutterstock

Škytavka potkala v životě pravděpodobně každého z nás. Někomu se vrací, jiní ji mají pouze výjimečně. Souvisí sice se životním stylem, kromě toho může mít ale celou řadu dalších příčin a může být důsledkem nebo předzvěstí nějakého většího problému. Jak se jí zbavit?

Většina z nás ví, že sklenice vody na jeden nádech by měla pomoci. Pokud ne, stačí zadržet dech. Nebo někoho požádat, aby nás vylekal, to ovšem funguje málokdy, protože pokud víme, že nás bude někdo děsit, nelekneme se dostatečně.

Jenomže Charles Osborne, rekordman ve škytání, škytal celých 68 let v kuse a nic ze známých triků nepomáhalo. V jeho případě šlo o problém, který bylo třeba řešit operativně, to ale tehdy nebylo ještě možné. Dnes už to jde. Ještě předtím, než budete zvažovat tak drastickou možnost, mrkněte se na tyhle méně známé tipy, jak se škytavky zbavit bez pomoci doktorů.

Valsalvův manévr

Tento trik spočívá v tom, že si zacpete nos a pevně semknete ústa. Zároveň se ale pokusíte vydechnout a ve vašich uších vznikne tlak, který vám v nich vyvolá drobné a krátkodobé zalehnutí.

Používá se při problémech s ušima, například když se do nich dostane nechtěná voda, pravda ale je, že je to lékaři spíše nedoporučovaný trik, který může uším ublížit. Škytavky vás ale zbaví dokonale.

Valsalvův manévr byste měli udržet zhruba 10 až 15 sekund. Brett Corner z ušní kliniky v Británii varuje, že pokud vám tato metoda nefunguje, neměli byste ji opakovat právě z toho důvodu, aby vaše uši netrpěly.

Lžička cukru

V roce 1971 vznikla studie, která prokázala, že lžička cukru zbavila škytavky 19 z 20 pacientů. Pokud vás přepadne problém doma, není nic jednoduššího, než si osladit život a zbavit se tak trápení v okamžiku.

Podle všeho cukr ovlivňuje nerv, který spojuje náš mozek se žaludkem. Ten po jeho požití dráždí zadní část krku a přerušuje křeče, kterými je škytavka vyvolávaná. Tenhle sladký recept na boj se škytavkou můžeme jedině doporučit.

Hořký citron

Tento lék byl známý už kdysi dávno, ale pouze mezi barmany, kteří ho předali vědcům k dalšímu zkoumání až daleko později. Spočívá v tom zakousnout se do citronu i s jeho kůrou a spojit tak kyselost a hořkostí.

Doktor Jay Howard Herman a barman David S. později sepsali studii, která dokázala, že u velké části pacientů se škytavkou tento trik skutečně pomohl. Podle všeho jde především o šok, který tělo utrpí. Mozek se začne soustředit na něco nového a křeče rychle ustanou.

Masáž konečníku

V případě, že nic z předešlého nefunguje, na některých klinikách ve světě se provádí takzvaná masáž konečníku, která od škytavky dokáže pomoci. Zní to sice možná hloupě, ale statistiky prokazují, že je to pravda.

Do konečníku je pacientovi vložena trubička, kterou lékař pomalu otáčí a provádí tak v podstatě jakousi masáž. Po několika minutách této činnosti údajně u většiny pacientů problémy ustanou.

Pokud někdo škytá a nepomáhá mu žádný lék, pak je třeba přikročit k operativnímu řešení. Stává se, že někteří lidé se se škytavkou potýkají i týdny v kuse, než vyhledají lékaře. Pokud vás nepřejde škytavka do tří dnů, je podle vědců vhodné najít odbornou pomoc.

Zdroj: medicalnewstoday.com, bbc.co.uk, todayifoundout.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články