Jak se starat o vánoční hvězdu: Nádherná květina je na péči poněkud náročná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanocni hvezda
Zdroj: Shutterstock

Poinsettie, lidově také vánoční hvězdy, jsou nádherné červené květiny, které ovšem vyžadují dostatek péče. Z vlastních zkušeností vím, že to nejsou úplně nenáročné pokojové rostliny. I mnoho mých přátel si stěžovalo, že jim obvykle přes Vánoce nevydrží. Jak se o ně tedy postarat správně?


Poinsettie získala svůj druhý název vánoční hvězda podle svých velkých květů připomínajících hvězdice, pro které si je kolem Vánoc většina z nás pořizuje. Jak upozorňuje server House Beautiful, jejich krása ale také něco stojí.

Možná si myslíte, že každou pokojovou květinu stačí jednou za čas zalít, a ona vám tak bude krásně růst. To ale není pravda. Bohužel jsou vánoční hvězdy poměrně náročné rostliny, o které se zkrátka musíte starat, aby vám svou sytě červenou barvou dělaly radost co nejdéle.

Už výběr květiny v obchodě je důležitý. Pokud stojí blízko u dveří nebo je nedaleko topení, nechte ji tam a raději si zvolte nějakou z prostředka. Přílišné teplo nebo chlad od dveří jí totiž nedělají dobře.

Složité úplně ve všem

Právě během Vánoc mají poinsettie krásné plné květy, to ale pouze v případě, že jim dáte přesně to, co potřebují. Květiny vyžadují polostinné a spíše vlhké místo, kde mají dostatek nepřímého světla.

Jedním z největších problémů je podle serveru Garden ID jejich správné zalévání. Květiny totiž vyžadují opravdu hodně vody, a je tak třeba jim dopřávat zalévání téměř každý den. Zároveň ale musíte dbát na to, aby se vám v květináči neutopily.

Ideální tak je zařídit z hlíny odtok. Nesmí ale zůstávat ani v květináči s podšálkem plným vody, protože jim potom uhnívají kořeny, a tím logicky celá květina umírá.

Pomocník v domácnosti

Vánoční hvězda sice vyžaduje trochu náročnější péči, zpříjemní vám ale domácnost nejen tím, že krásně vypadá. Může vám například pomoci zvýšit vlhkost v suchých místnostech.

Potom, co vánoční hvězda opadá, máte dvě možnosti. Ta první je jednoduchá, květinu zkrátka vyhodíte. Můžete si ji ale také ponechat do příštího roku. V takovém případě vás s ní ale čeká ještě spousta starostí, upozorňuje Express. Snižte například pravidelnou zálivku.

Rostlinu také přemístěte na chladné a tmavé místo, a to až do jarních měsíců, přibližně do dubna. Jakmile vánoční hvězda přijde o květy, je také třeba ji pravidelně hnojit. Minimálně každé dva týdny jí proto tuto péči dopřejte. Pokud rostlině poskytnete vhodné podmínky, měla by během několika týdnů začít znovu růst.

Zdroj: Garden ID, House Beautiful, Express

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články