Jak se nezbláznit z home officu. Práce z domova má svá úskalí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
home office
Zdroj: Shutterstock

V dnešní době je poměrně běžné pracovat z domu. Řada kancelářských zaměstnání se dá vykonávat přes počítač takzvaně na home office. Firmy ušetří za pronájmy kanceláří a někdy je to lidem i pohodlnější. Pravdou ale je, že má práce z domova i svá úskalí.

Člověk je tvor společenský a jednou za čas potřebuje vyrazit mezi lidi. A jsou tím myšleny i jiné osoby než děti, které doma často křičí a ruší vás při práci, nebo váš partner, ze kterého už máte pomalu ponorkovou nemoc.

Některé osoby navíc při práci na home office doma otravují zvířata, jiní lidé se zase nechají snadno rozptýlit domácími pracemi. Jak tedy pracovat z domova, zajistit si výkonnost a nezbláznit se z toho všeho? Máme pro vás pár tipů.

Zapomeňte na „otevřenou kancelář“

Pokud pracujete z domu, potřebujete nějakou místnost, ve které se zavřete a budete v ní nerušeni. Děti i manžel budou vědět, že za vámi mohou jít jen v případě, že hoří dům.

Zvířatům je do kanceláře vstup zakázán. A hluk z obýváku přes dveře neuslyšíte, takže se budete moci plně soustředit. Neexistuje, že byste pracovali z gauče v obývacím pokoji u puštěné televize.

Stanovte si přesný čas na práci

Řekněte si přesně, v kolik budete s prací začínat a v kolik končit. V kanceláři byste také trávili čas jen od osmi do čtyř, takže to dodržujte i doma. Pokud se vám podaří si přivstat, dejte si raději delší čas na kávu a na snídani. A pokud máte právě rozpracovaný úkol, ale vaše pracovní doba už končí, nechte ho na jindy.

Uvědomte si, že svět se bez vás nezboří

Když jste doma, máte neustále tendenci dělat něco jiného, než je práce. Chcete si jít uvařit, dát prádlo do pračky, uklidit nádobí,… Musíte si ale uvědomit, že kdybyste byli v kanceláři a vrátili se domů, úkoly by za vás udělal manžel, který to slíbil. Není to o tom, že by se bez vašeho přičinění měl svět zbořit.

Pravidelně se protahujte

Pokud máte sedavé zaměstnání, je důležité myslet na to, že po osmi hodinách u počítače budete pořádně ztuhlí. V kanceláři si sice jen tak nezacvičíte, pokud jste ale doma, využijte soukromí a dejte si dvakrát denně krátké protahování. Pomůže vám to od bolavých zad, ale třeba i od karpálních tunelů.

Choďte mezi lidi

Když jste přes den doma, pokuste se si na večer naplánovat nějakou tu společenskou událost. Choďte s přáteli na párty a na večírky, užívejte si života. Nebo minimálně vyrazte s rodinou o víkendu někam na výlet, kde se potkáte s dalšími lidmi. Jinak se z nedostatku sociálního kontaktu zblázníte.

Nevracejte se k práci po pracovní době

Jakmile jednou s prací skončíte, už se k ní nevracejte. Ve čtyři se notebook zkrátka zaklapává. A to, že vás třeba navečer napadne nějaká super myšlenka, neznamená, že ji musíte hned zpracovat. Počkejte s tím do rána, nepracujte po pracovní době, jinak se z vás stane workoholik.

Zdroj: Hubspot, NHS, Wired

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články