Jak se na Vánoce nepřejíst: Zvykejte svůj žaludek už týden předem a nebojte se hostitele odmítnout

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prejedeny clovek
Zdroj: Shutterstock

Čas mezi Vánoci a silvestrem je pro mnoho z nás obdobím, kdy na zdravý jídelníček příliš nehledíme. Dopřáváme si štědrovečerní večeři, následně pak několik dní cukroví a na silvestra zase chlebíčky, brambůrky a další pochutiny. Někdy ovšem nejde jen o to, co všechno jíme, ale především o to, kolik toho jíme.

Na Vánoce se prakticky permanentně cítíme přejedení. I když ale máme žaludek nacpaný k prasknutí, na nějaké to cukrovíčko se ještě místo najde. Po svátcích si pak své přecpávání vyčítáme. Proto existuje několik tipů na to, jak se na Vánoce nepřejíst.

Nakupte jen to, co doopravdy sníte

První radou je připravit na Vánoce jenom tolik jídla, kolik se skutečně sní. V řadě rodin se peče dvacet druhů cukroví a salát se dělá na tři dny. Pak má ale člověk tendenci stále ujídat a dávat si větší porce, aby bylo jídlo pryč a nehrozilo třeba, že se zkazí.

Je velmi těžké odhadnout, kolik toho na Vánoce sníte, uvádí server Mindful Eating. Může se stát, že budete mít hosty, a ty přece musíte pohostit cukrovím.

I tak ale nejspíš sami víte, že nakupujete až přehnané zásoby. Udělejte letos výjimku a šetřete peníze i své žaludky.

Jezte více zdravého

Snažte se do svého jídelníčku zařazovat co nejvíce zdravých jídel. Pokud si k obědu či večeři přidáte pořádnou porci zeleniny, nebudete mít už potom v žaludku místo na sladký dezert.

Zároveň se ale lehkými a zdravými jídly nepřejíte natolik, aby vám bylo špatně.

Jezte pro sebe, ne pro potěšení ostatních

Když přijdete na návštěvu, je samozřejmostí, že sníte všechno, co před vás hostitel na stůl postaví. A na Vánoce toho bude hodně.

Vy ale chcete sníst všechno, i kdybyste měli prasknout. Protože odmítnout je neslušné. Vyhněte se těmto myšlenkám, ochutnejte od všeho kousek a řekněte s klidným srdcem hostiteli, že už jste plní.

Naučte se zvládat stres jinak

Podle serveru UCKG je na Vánoce mnoho lidí ve stresu z toho, že nic nestíhají, že přijímají až moc návštěv, že je všude kolem nich velký zmatek. Proto pak máme tendenci na každém kroku něco jíst – pomáhá nám to vyrovnávat se se stresem. Přitom ale existují jiné cesty.

Odpočiňte si na chvíli. Lehněte si s partnerem k filmu a zapomeňte na vánoční shon. Nebo si dopřejte relaxační koupel. Je tolik možností, jak se stresem bojovat. Přejídání se není jedinou volbou.

Zvykejte žaludek postupně

Žaludek není připraven na to, aby najednou skokově zvýšil objem jídla, které je schopný pozřít. Proto začněte s většími porcemi už pár dní před Vánoci. Ujídejte cukroví, dejte si třeba větší večeři. Věřte tomu, že si vaše tělo zvykne a během svátků vás potom nebude tolik bolet břicho.

Stejně tak je pak potřeba postupně jídlo ubírat. Pokud se totiž jeden den přejíte a druhý si nedáte skoro nic, budete jenom trpět hlady.

Nakonec stejně neodoláte a nějaké to cukroví sníte. Rozhodně si Vánoce užívejte naplno a nějaké to sousto navíc nehroťte. Zároveň ale nikdy nejezte tak, aby vám bylo špatně od žaludku.

Zdroj: UCKG, Psycom, Mindful Eating

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články