Jak prát boty v pračce: Nepodceňte přípravu a zvolte správnou teplotu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Boty pracka
Zdroj: Shutterstock

Jednou za čas potřebujeme boty vyčistit každý z nás. I v létě bývají deště a naše tenisky potom v blátě zažívají krušné chvíle. Kromě ručního čištění se dají boty prát i v pračce. Chce to ale znát základní pravidla, abyste si je zbytečně nezničili.

Výrobci bot obvykle jejich praní v pračce nedoporučují. Podle všeho byste je měli drhnout v ruce pokaždé, když se trochu ušpiní. Pravda ale je, že pokud je budete prát podle následujících pravidel, ve většině případů se jim nic nestane.

Do pračky můžete s klidem dát tenisky i botasky, prakticky kterékoli boty, které mají alespoň část látkovou. Předem z nich ale vyndejte vložky i tkaničky. A to nejsou jediné věci, které musíte o praní bot v pračce vědět.

Příprava před praním

Ještě než boty budete prát v pračce, vydrhněte jejich podrážky a gumové části kartáčem, aby se největší špína nedostala během procesu praní na textil. Nechte boty odmočit ve vodě s pracím prostředkem a aviváží, doporučuje web Everyday Reading.

Boty můžete také v pračce vložit do takzvaného pracího pytle, který eliminuje jejich otlučení. Samozřejmě to ale není nutnost.

Zásadně na 30

Boty se perou vždy na 30 °C. Tyto nízké teploty pro ně nepředstavují žádné riziko. Samozřejmě je důležité prát boty v samostatné várce. Můžete tedy párů bot dát do pračky více, nikdy k nim ale nepřidávejte jiné prádlo.

Před práškem dejte přednost tekutému pracímu přípravku, který na botách neulpí. Vložky do bot ideálně kupte po vyprání nové, tkaničky můžete vyprat klidně s další várkou běžného prádla, radí Tips Bulletin.

Do sušičky nepatří

Po vyjmutí z pračky nechte boty uschnout někde na vzduchu. Můžete je vystavit venku na sluníčku, ideálně je opřete špičkami o zem a patami o zeď. V sušičce by se mohly boty zkroutit a zničit, nikdy je tak do ní dávat nezkoušejte!

Aby boty schnuly rychleji, můžete je zevnitř vycpat novinami. V zimě jim bude nejlépe někde u topení, v létě by ale měly během několika hodin uschnout i na čerstvém vzduchu na slunci.

Zdroj: Everyday Reading, Mum Knows Best, Tips Bulletin

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články