Jak odstranit žluté skvrny z oblečení? Odpovědí je jedlá soda i citron

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zlute skvrny na kosili
Zdroj: Shutterstock

Žluté skvrny na prádle jsou noční můrou mnoha lidí. A to především proto, že je někdy velmi těžké je z oblečení nebo povlečení dostat. My pro vás ale máme hned několik tipů na to, jak se s nimi vypořádat. Vaše prádlo bude opět čistě bílé, jako kdybyste ho právě koupili.

Žluté skvrny na prádle vznikají především v důsledku toho, že se člověk potí. Často se tak objevují během léta na polštářích, pánové pak mají mnohdy zažloutlé límce košil nebo skvrny v podpaží.

Jedlá soda

Jedlá soda je v domácnosti pomocníkem na mnoho problémů a ani v tomto případě nezklame. Smíchejte ji s trochou vody, vytvořte hustou pastu a tu potom naneste na skvrnu. Po chvíli působení směs z oblečení smyjte a dejte ho klasicky vyprat s bílým prádlem.

Peroxid vodíku

Will Cotter, vlastník jedné z velkých amerických čistíren, doporučuje podle webu Love to Know čištění peroxidem vodíku. Upozorňuje, že jeho účinnost ale záleží také na skladování lahvičky s ním. Pokud je peroxid už nějaký ten čas starý, nemusí fungovat.

Bílý ocet

Expertka na módu Melony Huber pro změnu nedá dopustit na bílý ocet. Kyselé látky v něm dovedou vytáhnout z prádla prakticky jakoukoli špínu. Aplikujte ocet přímo na oblečení a před praním ho nechte asi 15 minut nasáknout.

Citronová šťáva

Citronová šťáva se svým způsobem velmi podobá bílému octu. Její kyselé složení z oblečení či polštářů dokáže špínu dostat bez problémů. Ideální je špínu zakápnout citronem a nechat působit. Oblečení umístěte na světlé místo, kam svítí slunce. Po dvou hodinách pak dejte prádlo vyprat, radí Thompson Tee.

Prevence před žlutými skvrnami

Jejich odstranění je snadné, když víte, jak na to. Na druhou stranu lepší by bylo, kdybyste se žlutými skvrnami vůbec problémy řešit nemuseli. Je to ale možné? Existuje nějaká prevence proti nim?

Skvrn na polštářích se můžete vyvarovat tím, že půjdete spát vždy osprchovaní a ujistíte se, že nemáte mastný obličej od krémů či make-upu. Co se týče skvrn na košilích, používejte kuličkové deodoranty proti pocení.

Někdo se potí méně, někdo bohužel více. Pokud i přes veškerou snahu zabránit skvrnám nedokážete, díky výše zmíněným radám by pro vás neměl být problém si s nimi poradit.

Zdroj: Southern Living, Love to Know, Thompson Tee

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články