Jak dostat samolepku z nábytku? Zapomeňte na škrábání, sáhněte po citronu nebo fénu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Samolepka na stole
Zdroj: Shutterstock

Nejspíš každý z nás někdy někam nalepil nějakou samolepku a později toho litoval. Anebo nám podobná překvapení dělají naše děti, které obrázky z jogurtů nebo čokolád lepí všude po domě. A zbavit se jich potom není vůbec snadné. S našimi osvědčenými tipy to ale zvládnete velmi snadno.

Už se nám to stalo všem. Odlepovali jsme samolepku z nábytku, a i když jsme byli sebeopatrnější, najednou se roztrhla a velká část jí zůstala na skříni či na stole. A drhnout potom papír mýdlovou vodou nepomáhá. Jak tedy samolepky z nábytku odstranit spolehlivě?

Ocet a olej

Ocet i olej fungují skvěle při odstraňování lepidla, které po samolepce na nábytku zbylo. Vyzkoušet je můžete samostatně, velmi dobře ale fungují také v případě, že je smícháte v poměru 1:1.

Olej ale nepoužívejte na neošetřený nábytek ze surového dřeva. Na tom by totiž mohl zanechat neodstranitelné mastné skvrny.

Citron

Pokud pokapete houbičku citronovou šťávou a budete s ní samolepku drhnout, po chvíli snahy povolí. Šťávu je třeba nechat krátce působit a na hadřík nebo houbičku pořádně přitlačit. Opět dejte pozor, na které povrchy citron používáte, abyste si nábytek naopak nezničili.

Zahřátí fénem

Jde o jeden z nejefektivnějších způsobů. Samolepku díky němu totiž dostanete z nábytku vcelku i se vším lepidlem a nebudete se tak muset už o nic jiného starat.

Zapojte fén do zásuvky a zhruba 20 vteřin foukejte na samolepku teplý vzduch. Potom chyťte jeden z jejích okrajů a zatáhněte. Pokud se začne trhat, pokračujte v zahřívání, dokud samolepka nepovolí vcelku.

Seškrábání tupým předmětem

Poslední možností, ke které se nejspíš uchýlí většina z vás, je jednoduše samolepku tupým předmětem z nábytku seškrábat. To chce však zaprvé trochu trpělivosti, zadruhé hrozí, že si poničíte i nábytek, na kterém je obrázek nalepený. Doporučujeme tak raději způsoby předešlé.

Zdroj: Start Woodworking Now, Better Homes & Gardens, The Spruce

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články