Hormonální antikoncepce ztrácí u Češek na oblibě. Jaká rizika se s jejím užíváním pojí?

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
hormonalni antikoncepce
Zdroj: Shutterstock

Antikoncepční pilulky jsou již po desetiletí spolehlivou antikoncepční metodou. Jako každý lék však nejsou zcela bez rizika. Jaké vedlejší účinky s sebou jejich používání přináší a kdo by se měl mít obzvláště na pozoru?

Podle průzkumu, který si nechaly Seznam Zprávy v rámci projektu Jak se žije v Česku vypracovat od společnosti Ipsos, klesl počet uživatelek hormonální antikoncepce za posledních 15 let na polovinu. Pokles podle odborníků souvisí mimo jiné také s větším povědomím o rizicích spojených s užíváním hormonální antikoncepce. Je ale opravdu tak riziková?

Rizika spojená s antikoncepčními pilulkami

Hormonální antikoncepce obsahuje syntetické hormony estrogen a progestin. Tyto hormony zabraňují otěhotnění tím, že potlačují ovulaci a brání spermiím proniknout do děložního hrdla.

Přestože jsou antikoncepční pilulky obecně považovány za bezpečné, mohou mírně zvýšit riziko některých zdravotních problémů. Mezi nejběžnější vedlejší účinky MedicalNewsToday řadí špinění mezi menstruacemi, nevolnost, citlivost prsou, bolesti hlavy a migrény, přibývání na váze, změny nálad, snížené libido, vynechání menstruace, vaginální výtok.

Ve velmi vzácných případech mohou vést k srdečnímu infarktu, mrtvici, krevní sraženině a nádorům jater. Pilulky obsahující pouze progestin tato rizika většinou nemají. Je důležité si uvědomit, že šance na vznik některého z těchto problémů je u většiny lidí opravdu velmi nízká.

Pokud však máte následující příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc: náhlá bolest zad/čelisti spolu s nevolností, pocení nebo potíže s dýcháním, bolest na hrudi, silná bolest břicha, náhlá, velmi silná bolest hlavy, aura (blikající klikaté čáry před očima), zežloutnutí kůže nebo očí.

Antikoncepce během kojení

Kombinované pilulky mohou ovlivnit množství a kvalitu mateřského mléka v prvních týdnech kojení. Pokud tyto pilulky používáte, doporučuje se s nasazením počkat alespoň 3 týdny po porodu. Pilulky obsahující pouze progestin nebo jiné neestrogenové metody jsou během kojení bezpečnější.

Antikoncepce a kouření

Pokud kouříte 15 a více cigaret denně, neužívejte kombinované pilulky ani žádný jiný druh antikoncepce, který obsahuje hormon estrogen. Kouření při užívání antikoncepce s estrogenem podle Planned Parenthood zvyšuje pravděpodobnost problémů, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt.

Pokud jste kuřačka, můžete užívat pilulky obsahující pouze progestin. Využít můžete také jakoukoli jinou metodu bez estrogenu, například antikoncepční injekci, antikoncepční implantát a nitroděložní tělísko.

Zdroj: Seznam Zprávy, MedicalNewsToday, Planned Parenthood, Cancer
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články