Generální úklid ložnice: Povlečení měňte jednou týdně. Jednou za měsíc vysajte matraci a přeperte polštáře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Uklid loznice
Zdroj: Shutterstock

Každé ráno vstát a ustlat si postel je samozřejmostí. Jednou za čas je ale potřeba udělat generální úklid ložnice. Na co byste při něm neměli zapomenout? A jak často je ideální měnit povlečení?

Kvalitní spánek je důležitý pro naše fyzické, ale i psychické zdraví, připomíná Deník. To, v jakém stavu se ráno probudíme, závisí hodně na tom, zda máme v ložnici uklizeno, spíme v pohodlných a čistých peřinách a dýcháme čerstvý vzduch.

Povlečení změňte jednou za týden

Mnoho z vás nejspíš mění povlečení zhruba jednou za 14 dní. Nebo možná ještě méně často. Ve skutečnosti bychom ho ale měli vystřídat každý týden, píše web Pro ženy.

Především pokud patříte do skupiny lidí s nižší imunitou, s alergií, obezitou nebo dalšími nemocemi, je důležité z hygienických důvodů tento termín skutečně dodržovat, upozorňuje Deník.

Generální úklid ložnice

V ložnici byste měli mít čističku vzduchu, která se postará o to, aby se v místnosti neusazoval prach a vlhkost. I tak je ale třeba minimálně jednou za dva dny setřít prach a vysát koberce.

Jednou za měsíc je potom ideální provést generální úklid, do kterého patří důkladné vyčištění matrace od skvrn, vysátí prachu, který se v ní udržuje, a to nejlépe z obou stran. Spánkem trávíme zhruba 8 hodin denně a v matraci se samozřejmě usazují také bakterie, které mohou naše zdraví výrazně ohrozit.

Je vhodné mít doma ochranné potahy na matraci, které nepropouští tekutiny, píše server Pro ženy. V takovém případě se na matracích vyhnete flekům od potu, ale také například od rozlitého nápoje.

Kdykoli čistíte matraci, je vhodné také vyprat polštář a deku. Pouze výměna ložního prádla totiž nestačí k tomu, aby se člověk zbavil veškerých zdravotních nebezpečí. Při praní lůžkovin nepoužívejte aviváž. Ta totiž zabraňuje přirozeným vlastnostem přírodního materiálu, jako je schopnost absorpce nebo prodyšnost, vysvětluje iReceptář.

Zdroj: Český kutil, Pro ženy, iReceptář, Deník, Rexter, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články