Etiketa pozdravu: Jako první zdraví méně společensky významná osoba. V parku se lidé nezdraví, u lékaře ale vždy ano

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Podani ruky
Zdroj: Shutterstock

Chystáte se na pracovní pohovor? Nebo vás jen čeká schůzka s někým velmi významným a vy chcete dobře zapůsobit? První dojem je důležitý. A pokud zkazíte pozdrav, plusové body vám to rozhodně nepřinese. Znáte etiketu zdravení? Víte, kdo komu jako první podává ruku?

Při podávání ruky a představování existuje několik pravidel, která určují, kdo by měl udělat první krok. V některých situacích dochází ale ke komplikacím, kdy si lidé nejsou jisti, které pravidlo má ve skutečnosti přednost.

Kdo zdraví první?

„Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu,“ píše se na stránkách Národního ústavu pro vzdělávání. Jak je to ale ve chvíli, kdy jsou lidé na stejné úrovni?

V takovém případě jednoduše vždy pozdraví ten pohotovější. Není ale ostudou být osobou, která na pozdrav odpovídá. Není to soutěž, takže je důležité se nepřekřikovat a nesnažit se být za každou cenu důležitým, varuje Pražský deník.

Pokud si nejste jisti důležitostí osoby, kterou zdravíte, vždy je lepší se angažovat a udělat první krok. Důležitá jsou také pravidla pro podání ruky. Vždy se podává ruka pravá a protistraně se nikdy nezapomeňte dívat do očí, radí Český rozhlas České Budějovice.

Ruka se nikdy nepodává vsedě. Výjimkou mohou být starší lidé například na vozíčku. Také byste ji neměli podávat přes jinou osobu, dokonce ale ani přes stůl, což se například při pracovních pohovorech dnes ale běžně porušuje, doplňuje NUV.

Kdy zdravit, a kdy naopak ne?

Pokud se s někým potkáte na pracovním pohovoru či na schůzce, je logické, že se pozdravíte. Jak je to ale na veřejných místech? Kdy byste měli reagovat, a kdy se naopak pozdravy nehodí?

Pokud se dva lidé setkají na osamocené procházce, ideální je pozdravit. Už jen proto, že je divné kolem někoho jen tak projít a nic neříci. Ve městě na ulici ale náhodné lidi nezdravíme, vysvětluje Český rozhlas České Budějovice.

Na veřejných prostranstvích s více lidmi, jako jsou parky nebo nádraží, se obvykle také nezdraví. Naopak v čekárně u doktora nebo na úřadech byste vždy měli i větší skupinku lidí čekající na služby pozdravit, doplňuje iDNES.

Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání, Český rozhlas České Budějovice, iDNES, Pražský deník

Autor: Šárka Cvrkalová

Poznámka redakce: V původním článku došlo k nepřesnosti v titulku, titulek byl proto opraven. Děkujeme za pochopení.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články