Digestoř je třeba čistit každé 2 měsíce. Tvoří se v ní mnoho bakterií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Digestor
Zdroj: Shutterstock

Kuchyňská digestoř by se měla čistit minimálně jednou za dva měsíce. A tím nemyslíme jen setřít z ní prach z vnější strany. Je třeba ji rozebrat, umýt všechny její části a popřípadě vyměnit filtrační papír. A teď se přiznejte: Kdo z vás tuto činnost dělá pravidelně?

Mnoho lidí ani neví, že se dá digestoř nějak rozebrat. Ti, kteří o tom povědomí mají, to příliš neřeší, mají pocit, že kontrola jednou za dva roky stačí. Přitom je vnitřek digestoře místo, kde se zachycuje opravdu hodně nečistot a tvoří se v ní mnoho bakterií.

Jak funguje digestoř?

Existují dva druhy digestoří. První, která není tak častá, je ta s odtahem vzduchu ven. Ta je napojená na komín, což ne ve všech domácnostech samozřejmě jde. Proto se daleko častěji využívají digestoře recirkulační.

Ty nasáté pachy pomocí speciálních filtrů čistí a vzduch vypouští zpět do místnosti. Zejména tyto digestoře je třeba pravidelně čistit. Pokud tuto skutečnost podceníte, filtry budou brzy zaneřáděné natolik, že nebudou fungovat a do místnosti vám budou vracet páry plné negativních látek.

Jak správně digestoř vyčistit?

Pokud se rozhodnete digestoř čistit jednou za rok, bude to práce velmi obtížná. Snažte se tak na to raději myslet minimálně každé dva měsíce. Zvenku je třeba digestoř vyčistit prostředky proti mastné špíně.

Plášť digestoře čistěte šetrně, používejte měkké houbičky, nikdy ho nedrhněte drátěnkou, která by ho mohla poškrábat a zničit. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru.

Z digestoře sundejte vnější kovový filtr, který můžete vložit do myčky, pokud se vám do ní nevejde, umyjte ho třeba ve vaně. Recirkulační digestoře jsou vybaveny vnitřním uhlíkovým filtrem. I ten je třeba vyčistit.

Vyndejte ho z plastového nebo kovového rámu a propláchněte opatrně v teplé vodě. Pokud už filtr používáte déle než rok, je také načase začít uvažovat o tom, že koupíte nový.

Než digestoř složíte opět dohromady a znovu uvedete do provozu, ujistěte se především, že jsou všechny její části zcela suché, aby nedošlo k nějaké nechtěné nehodě.

Zdroj: The Spruce, Garden City Iron & Metal

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články