Co s rozbitými vánočními ozdobami? Není třeba je hned vyhazovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Rozbita vanocni ozdoba
Zdroj: Shutterstock

Každý rok se nějaká ta ozdoba na vánočním stromečku rozbije. Někdy za to může naše nešikovnost, jindy třeba malé dítě nebo kočka, která si splete stromeček s hračkou. Co ale s rozbitými ozdobami dělat, pokud je vám líto je vyhodit?

Pokud je vánoční ozdoba už v takovém stavu, že ji skutečně musíte vyhodit, patří vždy do tříděného odpadu, upozorňuje Samo sebou.

Mnoho lidí hází rozbité kousky do kontejneru na sklo, ve skutečnosti ale obsahují i mnoho jiných materiálů a jde tak o špatné třídění. A v případě, že se vám ozdoba stále líbí i potom, co se rozbije, můžete ji využít na mnoho způsobů.

Vánoční dekorace

Někdy se stane, že se u ozdoby jenom utrhne její závěsná část, stále ale drží svůj kulatý tvar. V takovém případě se z ní dá udělat celá řada vánočních dekorací. Vytvořit můžete třeba malý vánoční stromeček, sněhuláka nebo věnec. Stačí ozdoby poslepovat k sobě a zapojit trochu fantazie, radí DIY N Crafts.

Šperk

Ze střepů ozdob se dají vytvořit nejrůznější barevné šperky, které potom ocení například malé princezny. Až si vaše holčičky budou hrát s krásnými šaty, rozhodně budou mít radost, že si kolem krku mohou dát náhrdelník z barevných kousků připomínajících drahokamy.

Vždy se ale ujistěte, že jste šperk vyrobili tak, aby nebyl pro vaše děti nebezpečný. Ostré hrany ozdob mohou často způsobit pořezání, je tak lepší barevné kousky například zatavit do průhledné fólie.

Umělecké dílo

Kusy ozdob se dají využít také pro tvorbu obrazů. Opět můžete do aktivity zapojit děti, které budou rozlámané barevné kousky přidělávat k papíru a tvořit z nich tvary.

Ozdoby můžete také rozemlít na jemný prášek, lepidlem na papír nakreslit obrázek a pak s práškem papír posypat. Vznikne vám tak velmi originální obrázek, který mohou vaše děti darovat třeba učitelce ve škole. Nebo si ho na památku společného vánočního veselí zarámujte nad postel.

Ozdoba z ozdoby

V neposlední řadě můžete rozbitou ozdobu spojit s jinou. Vytvořte například průhlednou vánoční kouli, do které nasypete střepy z rozbitých barevných koulí. Nebo slepte dvě poloviny rozbitých ozdob k sobě a získáte tím novou dvoubarevnou ozdobu.

Způsobů, jak rozbité ozdoby využít, je celá řada. Není vždy třeba je hned vyhazovat a kupovat další rok nové. Některé vám mohou vydržet i několik let. A to ať už na vánočním stromečku, nebo třeba právě v podobě obrazu na stěně.

Zdroj: DIY N Crafts, Stone Gable, Dune Jewelry, Samo sebou

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články