Chcete si užít klidné Vánoce? Zkuste vypnout všechny sociální sítě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena Vanoce cteni
Zdroj: Shutterstock

Vánoce jsou svátky, které bychom měli strávit se svou rodinou a nejbližšími. Často to tak je, mnohdy ale pouze fyzicky, zatímco psychicky jsme jinde. Také se vám stává, že vás u společně strávených dní neustále ruší cinkání telefonů vašich známých? Zkuste letos oslavit Vánoce bez sociálních sítí.

„Sociální sítě jsou konstruovány tak, abychom se tam vraceli, zůstávali tam co nejdéle a něco tam koupili. Nekupujeme si produkt, ale službu, přesněji emoce,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus terapeut Jan Vojtko.

Podle toho jsou právě Vánoce obdobím žní pro sociální sítě. Neustále na nich vidíme, jak slaví svátky ostatní, přizpůsobujeme se potom něčemu, co vlastně sami nechceme, necháváme se ovlivňovat. A především nevnímáme reálný svět.

Řekněte na Vánoce sociálním sítím NE

Podle Vojtka bychom den před Vánocemi měli svým známým a přátelům popřát hezké svátky, poslat jim třeba nějaký milý vzkaz či fotku, potom ale veškeré sociální sítě vypnout a věnovat se jenom realitě.

S rodinou, se kterou jsme se možná dlouho neviděli, bychom měli mluvit, dívat se společně na televizi, ujídat cukroví a užívat si vánoční atmosféru. Bez jakéhokoli vyrušování informacemi o tom, jak slaví svátky lidé, kteří nás vlastně ani nezajímají.

Právě těm máme totiž podle webu Healthline často tendenci závidět nebo se s nimi srovnávat. Ačkoli si můžeme Vánoce užít, kvůli sociálním sítím chceme víc, než máme. A to i přesto, že je to vlastně dostatečné.

Očista od sociálních sítí

Bez komunikace s přáteli pomocí internetu bychom už v dnešní době žili jen těžko. A samozřejmě to po nás ani nikdo nemůže chtít. Je ale hezké dát si jednou za čas od sociálních sítí na pár dní očistu. Přináší to mnoho výhod.

Kromě toho, že si víc začnete vážit reality, odpočine si váš mozek. Budete se najednou cítit uvolněnější, možná vás přestane z věčného sledování mobilního telefonu bolet hlava, odpočinou si oči, uvádí studie z roku 2018.

Navíc zjistíte, že máte mnoho dalších zájmů, které můžete rozvíjet. Přečtěte si knížku, nakreslete nějaký obrázek, věnujte se hře na hudební nástroj. Dělejte věci, od kterých vás běžně sociální sítě rozptylují. Pokud letos Vánoce strávíte v tomto duchu, rozhodně si je užijete naplno.

Zdroj: Healthline, Český rozhlas Plus, Grapes Mag, Guilford Press Periodicals

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články